Ceny zemného plynu v Európe sú ešte stále hlboko pod rekordnými hodnotami, ktoré priniesol marec. Stačí sa však pozrieť trochu pod povrch a začínajú sa objavovať signály poukazujúce na oveľa zdĺhavejšie problémy, ako experti očakávali bezprostredne po februárovej invázii vojsk Vladimira Putina na Ukrajinu, píše Bloomberg.

Kým ceny plynu vtedy rátali s krátkodobou krízou trvajúcou možno tak dva mesiace, teraz veľmi výrazne hrozí, že sa boj o jednu zo životne dôležitých komodít pretiahne až do zimy a plynule prejde do budúceho roka a do roka 2024. V priebehu uplynulých niekoľkých dní sa krivka cien plynu v celej Európe dostala oveľa vyššie, ako sa predpokladalo.
Najzreteľnejší vývoj zaznamenala v priebehu posledného mesiaca krivka termínových obchodov, ktorej sa v európskych metropolách nedostalo náležitej pozornosti.

Plynárenský rezort si však tento vývoj všimol, pretože práve on znáša náklady. Ešte v marci si nemecký výrobca mohol zabezpečiť dodávky plynu niekde na hodnote 80 eur za megawatthodinu; na to, aby si to isté cenové riziko zabezpečil v súčasnosti, musí zaplatiť 145 eur.

Napriek doterajšiemu obrovskému nárastu od začiatku júla zostávajú spotové ceny plynu o 30 percent pod rekordnými hodnotami, ktoré dosahovali počas prvých dní ruskej invázie na Ukrajinu. To však iba v prípade, že odignorujete „chvost“ zmienenej krivky. Piateho marca, keď spotové ceny plynu vyleteli na 185 eur, kontrakty na decembrové dodávky plynu stúpli len na 155 eur; posledný týždeň, keď bola spotová cena mierne nižšia, sa decembrový plyn predával za 195 eur.

Po tom, čo Moskva už celý rok manipuluje s dodávkami plynu do Európy, nadobudol trh konečne presvedčenie, že v tom bude pokračovať, a to s ešte väčšou intenzitou.

Prvá veľká skúška príde už počas nasledujúcich dvoch týždňov. Plynovod Nord Stream 1, ktorý je najdôležitejšou plynovou spojkou medzi Ruskom a Európou, bude od 11. do 21. júla prechádzať každoročnou pravidelnou údržbou. Berlín sa obáva, že Moskva si nájde zámienku, aby mohla plynovod zatvoriť naveky. A po tom, ako sa Rusko správalo doteraz, sú obavy Berlína veľmi opodstatnené. Možné však je aj to, že Moskva nejaký plyn do Európy predsa len posielať bude, aby si zachovala aspoň časť svojho dlhé roky budovaného vplyvu. Prinajmenšom z hľadiska teórie hier by to istý zmysel malo.

Ďalšie dôležité správy

Podľa expertov sa pravdepodobnosť hospodárskeho poklesu euroregiónu zvýšila na 45 percent z 30 percent v predchádzajúcom prieskume a 20 percent pred ruskou inváziou na Ukrajinu koncom februára.
Neprehliadnite

Nedostatok zemného plynu a vysoká inflácia zvyšujú riziko recesie v eurozóne