Globálne ceny plynu aj skvapalneného zemného plynu zostanú v tomto roku relatívne nízke. Dopyt totiž bude tlmiť vysoká úroveň zásob v Európe a v Ázii, ako aj mierna zima na severnej pologuli.
Vo svojom výhľade to uviedla poradenská spoločnosť Wood Mackenzie.
Ceny pokračujú v poklese
„Globálny rast dodávok LNG zostane obmedzený na úrovni 14 miliónov ton. Dopyt po LNG v Ázii je však stále slabý a konkurencia a súperenie o LNG sa pravdepodobne nezvýši,“uviedol viceprezident spoločnosti Wood Mackenzie Massimo Di Odoardo.
Ceny LNG vlani klesli o 58 percent a dostali sa mierne pod 12 dolárov za milión britských termálnych jednotiek.
V prvých dvoch týždňoch januára pokračovali v poklese a pohybovali sa tesne nad desiatimi dolármi, čo je najnižšia úroveň od vlaňajšieho júna.
V Európe ceny plynu za posledné tri mesiace klesli o 45 percent na desať dolárov za milión britských termálnych jednotiek.
Stabilný dopyt po plyne
„Normálna dynamika počasia a prípadné oživenie ekonomiky by dopyt podporili, avšak vzhľadom na nárast dodávok obnoviteľnej elektriny o viac ako 100 terrawatthodín a pokračujúce obnovenie výroby z jadra vo Francúzsku zostane dopyt po plyne v Európe prinajlepšie stabilný,“ citovala zo správy Wood Mackenzie agentúra Reuters.
V Ázii by dopyt po LNG v tomto roku mohol vzrásť o päť percent, čo by znamenalo o 12,5 milióna ton. Zostane však o tri milióny ton nižšia než v roku 2021. Vlani sa dopyt zvýšil o dve percentá.
V Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom LNG, by sa tento rok mohol dovoz LNG zvýšiť o päť percent.