Európske veľkoobchodné ceny plynu v pondelok výrazne vzrástli a priblížili sa k hranici 40 eur za megawatthodinu (MWh), keďže zamestnanci kľúčového exportéra v Austrálii pripravujú štrajk, ktorý by mohol pred zimou výrazne znížiť globálne dodávky.

Problémy v Austrálii môžu mať vplyv približne na desať percent svetového exportu skvapalneného zemného plynu (LNG). Tieto vyhliadky držia európskych obchodníkov v napätí od začiatku rozhovorov o štrajku. Kontinent sa totiž stále spamätáva z minuloročnej energetickej krízy, keď mu Rusko obmedzilo dodávky plynu a čelil problémom na napätom globálnom trhu.

Austrálske odborové zväzy cez víkend varovali, že protestná akcia by sa mohla začať už 2. septembra, ak sa nedosiahne dohoda o platoch s Woodside Energy Group. Prebieha tiež hlasovanie o potenciálnych štrajkoch v austrálskych zariadeniach Chevronu. To môže zvýšiť ceny kontraktov na plyn. „Akákoľvek honba za náhradnými dodávkami môže viesť k ponukovej vojne,“ povedala uviedla strategička ANZ Banking Group Soni Kumariová.

Nervózni obchodníci

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa v pondelok do 9:45 miestneho času na burze TTF v Amsterdame zvýšila o 9,7 percenta na 39,95 eura za megawatthodinu.

Hoci sú aktuálne ceny plynu stále ďaleko od maxima z minulého roka, Európa je dobre zásobená na zimu a plyn z Austrálie dostáva len zriedka, obchodníci sú nervózni. Obmedzenie dodávok plynu z Austrálie do Ázie zvýši totiž konkurenciu na trhu v čase, keď sa Európa pripravuje na zimu a musí sa vyrovnať aj s výpadkami vlastného popredného producenta, Nórska.

Situácia v Austrálii by mala byť jasnejšia neskôr tento týždeň po ďalších rozhovoroch, ktoré sa uskutočnia v stredu. Zvýšenie cien plynu tak môže byť zatiaľ krátke vzhľadom na jeho veľké zásoby v Európe. Podľa niektorých expertov k výraznej zmene v európskych cenách môže dôjsť iba vtedy, ak veľká časť austrálskej kapacity bude odstavená na dlhšie časové obdobie, aspoň mesiac alebo dva.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Dovoz LNG do Európy po prvý raz prekonal dovoz plynu plynovodmi