Ceny zemného plynu v Európe už piatym dňom klesajú, čo je najdlhšie trvajúci pokles za viac ako rok. Prispievajú k tomu výrazne vyššie dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov, ktoré by podľa analytikov mohli energetickú krízu v Európe zmierniť.
Sulík: Ceny energií závisia od rozhodnutí Nemecka a Európskej únie
Cena termínového kontraktu na plyn s dodaním v januári sa tak dnes dopoludnia znížila o viac ako osem percent na 98 eur za megawatthodinu (MWh), upozornila agentúra Bloomberg.
Viac lodí z USA
Pred Vianocami sa prvýkrát vyšplhala nad 180 eur za MWh. Do Európy teraz mieri viac lodí so skvapalneným zemným plynom z USA. To posilňuje očakávania, že nové dodávky pomôžu obnoviť rovnováhu na trhu.
Minulý týždeň ceny prudko rástli a posúvali doterajšie rekordy v súvislosti s výrazným poklesom toku plynu z Ruska. Obchodníci sa zaujímajú aj o to, či je Rusko ochotné rezervovať si ďalšiu kapacitu plynovodov, aby mohlo budúci mesiac dodávať do Európy viac plynu.
Plyn naďalej výrazne zlacňuje, cena pre európsky trh klesla o viac ako dvadsať percent
Ranná správa nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade z meracej stanice Mallnow pri poľských hraniciach ukázala, že tok plynu je naďalej zastavený.
Tankery doteraz smerovali do Ázie
Počet lodí, ktoré z USA zamierili so skvapalneným plynom do európskych prístavov, sa cez víkend zvýšil o tretinu. Tankery doteraz smerovali najmä do Ázie, kde boli odberatelia ochotní za plyn platiť viac. Najväčší ázijskí odberatelia ale teraz využívajú plyn zo zásob, namiesto toho, aby si kupovali ďalšie.
Lode so zemným plynom sa otáčajú v strede cesty, lákajú ich rekordné ceny v Európe
Miernejšie počasie, ktoré sa pre kontinentálnu Európu predpovedá na budúci týždeň, tiež obmedzí dopyt po energii. Trh ale zostáva nervózny, pretože podľa predpovedí majú teploty v druhom januárovom týždni klesnúť hlboko pod normál.