Ceny plynu v Európe prudko vzrástli, keďže Moskva sprísnila obmedzenia tokov na kontinent. Prinútila tým spotrebiteľské krajiny čeliť vyhliadke udržania svojich ekonomík v chode bez ruského plynu, informovala vo štvrtok agentúra Bloomberg.
Benchmark futures vzrástli o viac ako 14 percent po 46-percentnom náraste tento týždeň. A už aj spoločnosti vrátane Engie SA, Uniper SE a OMV AV hovoria, že sa im znižujú dodávky plynu, píše agentúra.
Nemecko označilo zníženie dodávok cez plynovod Nord Stream za „politicky motivované“, čím spochybnilo vyhlásenie spoločnosti Gazprom PJSC, že to bolo spôsobené technickými problémami.
Plyn na prídel?
Bloomberg uvádza, že Európa sa už niekoľko mesiacov obáva zníženia dodávok plynu z Ruska v rámci odvety Moskvy za sankcie, ktoré na ňu Západ uvalil pre inváziu na Ukrajinu.
Najnovšia kríza by mohla zasiahnuť kľúčové odvetvia, a to od chemického priemyslu až po oceliarov, čo by bola dosť veľká rana pre región, ktorý už teraz zápasí s prudko rastúcou infláciou a slabým rastom. Prídel plynu sa stáva skutočnou perspektívou.
Pohlavári v Kyjeve
Moskva takto zareagovala v čase, keď nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky premiér Mario Draghi vo štvrtok pricestovali do Kyjeva na rozhovory s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ide o najvyššie postavenú návštevu na Ukrajine od začiatku ruskej invázie z 24. februára.
Rusko pomaly sprísňuje svoju kontrolu nad európskymi energetickými trhmi a zastavuje dodávky plynu do Poľska, Bulharska a Fínska v dôsledku sporu o požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa platili v rubľoch.
Berlín už spustil prvú fázu trojstupňového núdzového plánu na zaistenie bezpečnosti dodávok a môže byť nútený ísť ešte ďalej, ak sa výpadky prehĺbia. Avšak, ako tvrdí, môže si zatiaľ zabezpečiť alternatívne dodávky.
Dodávky klesnú
Podľa nominačných údajov sa očakáva, že dodávky plynu cez Nord Stream vo štvrtok klesnú na necelých 65 miliónov kubických metrov denne. To povedie k celkovému zníženiu dodávok cez Nord Stream na približne 60 percent.
Podľa Bloombergu najnovšie spory medzi Ruskom a Európou prispievajú k zásobovacej kríze, ktorú už spôsobil výpadok na strane USA. Veľké zariadenie na export skvapalneného zemného plynu (LNG) v Texase - životne dôležitý zdroj dodávok pre Európu - zostane po minulotýždňovom požiari zatvorený dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo.
A práve teraz, keď sužujú Európu sužujú silné horúčavy, sa zvyšuje dopyt po plyne - na chladenie. Kontinent, ktorý sa spolieha na americký LNG pri vypĺňaní medzery spôsobenej nižšími ruskými tokmi, bude možno musieť tvrdšie súťažiť s ázijskými kupcami, aby si zabezpečil zásoby. Ázijčania sa totiž ponáhľajú s doplnením svojich zásob skôr, než dopyt v zime opäť dosiahne vrchol.
Tuhá zima
Oneskorené zaistenie zásob by mohlo viesť k tuhej zime, najmä ak budú v tom čase ruské dodávky plynu naďalej obmedzované.
„Ceny plynu v zime budú vysoké, ceny elektriny v zime budú vysoké," varoval na štvrtkovej konferencii Marco Alvera, bývalý generálny riaditeľ talianskeho sieťového operátora Snam SpA.