Spojené štáty vyvážajú rekordné objemy ropy a v reakcii na celosvetovú energetickú krízu spôsobenú ruskou vojnou na Ukrajine sa podujali zohrať pri dodávaní tohto paliva väčšiu úlohu, píše The Financial Times.

Kombinované vývozy surovej ropy a rafinovaných ropných produktov minulý týždeň vzrástli na rekordných 11,4 milióna barelov za deň. Vyplynulo to z údajov, ktoré v stredu zverejnila Energetická informačná správa Spojených štátov.

Sporné opatrenie

Konkrétne dosiahli minulý týždeň vývozy ropy úroveň 5,1 milióna barelov za deň a vývozy rafinovaných výrobkov 6,3 milióna barelov za deň.

Biely dom odmietol vylúčiť kontrolu vývozov paliva. Americká ministerka pre energetiku Jennifer Granholmová v auguste napísala rafinériám spracovávajúcich ropu list, v ktorom ich vyzvala k vybudovaniu zásob tohto paliva, aby sa vyhli „dodatočným federálnym požiadavkám či iným núdzovým opatreniam“.

Potenciálne obmedzenie vývozov ropy sa opäť stalo centrom diskusii po tom, čo ropný kartel OPEC+ pod vedením Saudskej Arábie nedávno znížil ťažbu tejto suroviny. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena minulý týždeň vyhlásila, že pri „zaisťovaní domácich dodávok“ nemožno vylúčiť žiadnu možnosť.

Kontrola vývozov by mohla nahnevať krajiny závislé od amerických dodávok. Ropné spoločnosti varovali, že akýkoľvek zákaz v oblasti predaja rafinovaných produktov by mohol zvýšiť domáce ceny palív a „znepriateliť si v čase vojny spojencov Spojených štátov“.

Ďalšie dôležité správy

WA 70 archív - Na archívnej snímke z 30. septembra 2015 ťažobné zariadenie na ropnom poli v Bahrajne. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a kľúčoví producenti ropy, ktorí nie sú členmi kartelu, sa stretnú 17. apríla 2016 v katarskom Doha, aby rokovali o opatreniach na stabilizáciu cien komodity. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP. Podľa zdroja z OPEC poprední svetoví producenti ropy, z členských aj nečlenských štátov kartelu, stále podporujú rokovania o zmrazení ťažby, aj
Neprehliadnite

Ceny ropy vo štvrtok ráno vzrástli, pomohol im tlak dolára aj rekordný vývoz