Ceny energií rastú. Otestujte sa, či doma neplytváte vodou, plynom alebo elektrinou
Domácnosti zaplatia za energie v porovnaní s minulým rokom oveľa viac, preto by ich mali využívať efektívnejšie.
1/10 Aká je odporúčaná teplota pre vykurovanie obývacích či detských izieb?
Miestnosti ako napríklad obývačka alebo detská izba si vystačia s teplotou 20 stupňov Celzia, zatiaľ čo v spálni stačí 17 stupňov Celzia. Domácnosti sa pritom nemusia obávať o svoje zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča domácnosti vykurovať na minimálnu teplotu 18 stupňov. Ak je niekomu táto predstava predsa len nepríjemná, môže začať so znížením teploty aspoň o jeden stupeň. Už táto mála zmena totiž zníži spotrebu energie aj o šesť percent.
2/10 Mali by domácnosti, ktoré chcú ušetriť na energiách, vetrať?
Krátke a intenzívne vetranie pri vypnutom radiátore je efektívnejšie než vetračka, ktorá je otvorená pol dňa. Domácnostiam pomôže aj kontrola radiátorov, ktoré by nemali byť zakryté záclonami alebo nábytkom. Medzi stenu a radiátor možno umiestniť aj špeciálnu fóliu, ktorá bude teplo odrážať naspäť do miestnosti namiesto toho, aby energia unikala von.
3/10 Pomôže znižovaniu účtov za energie sprchovanie?
Aj keď na prvý pohľad nemusí mať spotreba energie a vody nič spoločné, pravda je, že pri šetrení netreba zabúdať na spotrebu teplej vody. Odborníci odporúčajú namiesto plnej vane len krátku, ideálne päťminútovú, sprchu, ktorá zníži množstvo spotrebovanej vody o polovicu. Rozpočtu pomôžu aj drobnosti, napríklad zníženie teploty prania zo štyridsiatich stupňov na tridsať alebo obyčajný sušiak namiesto sušičky.
4/10 Koľko percent energie dokáže pri varení ušetriť pokrievka hrnca?
Šetriť sa dá aj v kuchyni. Spomínaná pokrievka dokáže ušetriť až 50 percent energie, pretože skracuje čas varenia. Spotrebu možno znížiť aj používaním správnej veľkosti platničky alebo pripravovaním viacerých pokrmov naraz.
5/10 Ktorý spotrebič spotrebuje najviac percent z celkovej spotreby elektriny?
Chladnička má na svedomí až 20 percent z celkovej spotreby energie. Preto je vhodné skontrolovať, či má jej zadná časť dostatočný odstup od steny a netreba ju umiestňovať k iným zdrojom tepla. Vysokú spotrebu môže obmedziť aj vhodné nastavenie chladenia To nemusí byť nižšie než päť stupňov Celzia. V mraziacej časti zase teplota nemusí ísť pod mínus osemnásť stupňov.
6/10 Ako by mala domácnosť pristupovať k elektrospotrebičom?
Elektrospotrebiče majú dohromady na svedomí až 27 percent spotrebovanej energie v domácnosti. Pre porovnanie pri osvetlení je to iba 16 percent. Preto je efektívnejšie zariadenia úplne vypnúť a nenechávať ich v takzvanom spánkovom režime. Pozor si treba dať aj na nabíjacie zariadenia, ktoré mnohí spotrebitelia bez rozmyslenia nechávajú celé hodiny v elektrických zásuvkách.
7/10 Ako pomáha domácnostiam meracia a regulačná technika?
Meracia a regulačná technika môže pomôcť k úspore energie vo výške piatich až pätnástich percent. Nejde pritom o zložité zariadenia, ale iba o nový typ elektrických zásuviek. Tie okrem monitorovania spotreby energie dokážu daný spotrebič vypnúť alebo zapnúť, respektíve zabezpečujú jeho vypnutie v presný čas alebo len za určitých podmienok. V praxi tak už spotrebitelia neprespia celú noc pri zapnutej lampe.
8/10 Oplatí sa skontrolovať si zmluvy s dodávateľmi energií?
V prípade kontroly zmlúv je potrebné osobne alebo telefonicky osloviť aspoň troch rôznych dodávateľov so žiadosťou o zaslanie konkrétnych cenových ponúk pre domácnosť. S overením výhodnosti ponuky môže pomôcť aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý poskytuje zdarma cenovú kalkulačku a pomáha spotrebiteľom s porovnaním cien jednotlivých dodávateľov energií.
9/10 Zníženiu spotreby energií napomáha aj:
Účty za energie môžu znížiť aj opravy na dome, ktoré zamedzia únikom tepla. Ide však o finančne náročnú investíciu, ktorá môže byť nedostupná najmä pre sociálne slabšie rodiny. Preto sa štát rozhodol podporiť ich prostredníctvom projektu „Obnov dom“. Domácnosti tak po splnení podmienok môžu získať dotáciu až vo výške 19-tisíc eur.
10/10 Oplatí sa domácnostiam investovať do solárnych panelov?
V súčasnosti solárne panely dokážu zabezpečiť energiu v lete aj v zime. Energia sa dá totiž uložiť u distribútora, čo v praxi znamená, že domácnosť v zime platí iba za jej distribúciu. Investícia do technicky sa pohybuje podľa množstva panelov, no návratnosť je pomerne efektívna. Vďaka tomuto systému sa účty za energie z pôvodných 130 eur môžu znížiť na 30.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ProfimediaVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej.
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.