Januárové teploty stúpajú a cena plynu klesá – to je dobrá správa pre Európu a zlá správa pre ruského prezidenta Vladimira Putina. Poklesy cien sú však ešte ďaleko od toho, aby sa prejavili na účtoch za energiu pre spotrebiteľov a podniky, uvádza Politico.

Hoci európska energetická kríza je stále veľmi ďaleko od ukončenia, rok 2023 sa len ťažko mohol začať lepšie pre politikov, ktorí sa obávajú, ako túto zimu a po nej udržať rozsvietené svetlá. Výnimočne mierne počasie vrátane rekordného Nového roka v niekoľkých krajinách ešte viac zmiernilo už klesajúci dopyt po plyne, čo prispelo k poklesu veľkoobchodných cien, ktoré sa teraz prepadli na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od čias pred rozsiahlou ruskou inváziou na Ukrajinu.

Nezvyčajné oteplenie v kombinácii s predchádzajúcim drastickým znížením dopytu po plyne v Nemecku a iných európskych ekonomikách zaznamenalo v utorok ceny plynu na hlavnej európskej burze, holandskej TTF, za 70,80 eura za megawatthodinu.

Stále je to veľmi drahý plyn – asi päťkrát vyšší ako v roku 2019, keď európske ceny plynu prvýkrát začali stúpať. A čo je rozhodujúce z hľadiska globálnej konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, cena je stále výrazne vyššia ako cena zemného plynu v USA. Napriek tomu je to približne polovica ceny, ktorá bola zaznamenaná v októbri, a takmer päťkrát nižšia ako rekordný vrchol z minulého augusta.

Vplyv na spotrebiteľa

Pokles veľkoobchodnej ceny plynu sa okamžite nepremietne do nižších účtov za energie pre podnikateľov a domácich spotrebiteľov v Európe, ktorí sa v súčasnosti snažia vyrovnať so zvýšenými nákladmi napriek podpore z rôznych vládnych dotačných schém.

Craig Lowrey, hlavný konzultant spoločnosti Cornwall Insight pre energetický výskum so sídlom v Spojenom kráľovstve, uviedol, že poklesy veľkoobchodných cien nepovedú okamžite ani automaticky k zodpovedajúcemu poklesu účtov ľudí. Energetické firmy, ktoré dodávajú plyn domácim a podnikovým spotrebiteľom, nakupujú plyn na veľkoobchodnom trhu v dostatočnom predstihu.

„Musíme venovať pozornosť tomu, čo vidíme na trhu, určite vzhľadom na to, ako rýchlo ceny predtým rástli v tak krátkom čase,“ povedal C. Lowrey. „Áno, videli sme ich klesať a v tomto momente sú potenciálne dôvody na optimizmus. Toto je však veľmi dlhá a veľmi skalnatá cesta pre energetický trh – a bohužiaľ pre účty zákazníkov – na najbližšie mesiace a roky.“

Niet pochýb o tom, že veľkoobchodné trhy zaznamenávajú „významné uvoľnenie“ – čiastočne kvôli abnormálne teplému počasiu tejto zimy, tvrdí Georg Zachmann, vedúci pracovník think-tanku Bruegel.

Nová dovozná kapacita pre skvapalnený zemný plyn (LNG) po mori tiež pomáha znižovať ceny. Nové terminály, a to aj v Holandsku a Nemecku, budú mať do konca roku 2023 spoločnú ročnú kapacitu takmer 40 miliárd kubických metrov, čo je o niečo menej ako 10 percent toho, čo EÚ spotrebovala v roku 2021.

Medzitým „výrazne silnejšie“ zníženie dopytu v celej EÚ – ktoré medzi augustom a novembrom kleslo o 20 percent – tiež pomohlo upokojiť trhy, povedal Zachmann.

Riešenie skladovania

Úrovne zásobníkov plynu sú vyššie ako historické trendy a dokonca mierne stúpajú, pričom zásoby v EÚ sú v priemere plné na 83,5 percenta v porovnaní s 54 percentami v tomto období minulého roka – so zásobami na viac ako 90 percent v Nemecku, Poľsku, Chorvátsku, Dánsku, Španielsku a Portugalsku, uvádza Gas Infrastructure Europe.

Tom Marzec-Manser, vedúci analytiky plynu v Independent Commodity Intelligence Services, povedal, že je „nezvyčajné“, keď v januári rastú čisté úrovne skladovania v celej EÚ. „Skutočným záujmom trhu nie je len prekonanie tejto zimy, ale aj to, ako dopĺňame a pripravujeme sa na zimu začínajúcu v októbri 2023. Obavy boli, že ak sme túto zimu príliš závislí na skladovaní, doplnenie v budúcom roku by bolo obzvlášť ťažké,“ povedal T. Marzec-Manser.

EÚ minulý rok doviezla 134,8 miliardy metrov kubických LNG, čo je nárast z 81 miliárd v roku 2021, napísal na Twitteri Miguel Gil Tertre, hlavný ekonóm Generálneho riaditeľstva EÚ pre energetiku. To pomohlo nahradiť dramatické zníženie ruského plynovodu, ktorý predtým pokrýval 40 percent dopytu EÚ a teraz klesol na menej ako 10 percent.

Klesajúce ceny a klesajúci predaj sú zlou správou pre ruský monopol na export plynu Gazprom. Generálny riaditeľ Alexej Miller tento týždeň uviedol, že produkcia Gazpromu klesla v roku 2022 približne o pätinu v porovnaní s rokom 2021 a export klesol o 45,5 percenta.

Ale na oslavu je priskoro. Stále je pravdepodobný jarný a letný boj o vzácne globálne zásoby LNG, čo by mohlo opäť zvýšiť ceny.

Dopyt po plyne v Číne, ktorý bol potláčaný svojou politikou nulového covidu, by mohol prudko narásť, keď sa krajina otvorí a rozhýbe svoju ekonomiku, čo potenciálne sprísni trh. Veľký nárast prípadov nákazy v posledných týždňoch však spochybnil ekonomickú trajektóriu Číny v tomto roku.

Zdá sa, že nemecký kancelár Olaf Scholz pochopil posolstvo a v sobotu vyzval občanov, aby zdvojnásobili úsporu energie – táto úloha podľa neho „zostane dôležitá aj v nasledujúcich mesiacoch“. Napriek klesajúcim veľkoobchodným cenám sa energetická núdza ešte neskončila.

Ďalšie dôležité správy

Oficiálny začiatok vrtných prác v Čižaticiach
Neprehliadnite

Geotermálna energia sa dá získavať úplne všade, vedeli to už naši predkovia