Energetická kríza pomaly končí. Ceny elektriny a plynu budú naďalej klesať. Zhodli sa na tom ekonómovia aj odborníci na energetiku na 18. ročníku konferencie Očakávaný vývoj odvetvia energetiky v ČR a vo svete, ktorá sa dnes uskutočnila v Brne.
Medzi prednášajúcimi prevažoval mierny optimizmus. Zároveň ale upozornili na to, že sa podobná kríza môže opakovať.
Najhoršie sucho v Európe za posledných 50 rokov
Kríza totiž podľa nich nebola spojená iba so začiatkom vojny na Ukrajine a panikou z nedostatku plynu v Európe, ako upozornil podpredseda predstavenstva spoločnosti ČEPS Svatopluk Vnouček.
„Ďalším faktorom bolo najhoršie sucho v Európe za posledných 50 rokov, ktoré znížilo výrobu energie vo vodných elektrárňach, a nízka kapacita v jadrových elektrárňach vo Francúzsku,“ uviedol Vnouček. Zároveň upozornil, že súčasne s odklonom od uhlia treba posilňovať energetickú sebestačnosť Českej republiky.
Kľúčová je podľa odborníkov v tomto ohľade dostavba jadrových zdrojov vrátane malých modulárnych reaktorov, zabezpečenie výstavby obnoviteľných zdrojov energie a batériových úložísk a zavedenie mechanizmu, ktorý pomôže vyrovnávať výkyvy pri výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov – teda z veterných a solárnych elektrární.
Je potrebný nový energetický zákon
Podľa Martina Hájka, riaditeľa Teplárenského združenia ČR, potrebuje Česká republika najmä nový energetický zákon, nie iba novely.
„Vláda ide cestou salámovej metódy a zapláta starý zákon. Hoci má napríklad komunitná energetika obrovskú politickú podporu, no v novele chýbajú kritické bezpečnostné mechanizmy a ochranné opatrenia. To predstavuje riziko návratu takzvaných energošmejdov, ktorých sme sa teraz už takmer zbavili,“ uviedol Hájek.
Ceny sa postupne vrátia k normálu
Podľa Davida Kučeru zo spoločnosti PXE budú ceny plynu aj elektriny ďalej postupne klesať.
„Energetická kríza sa zdá byť prekonaná, ceny sa postupne vrátia k normálu. Energetický trh sa ale do budúcna vplyvom masívnych investícií zmení,“ konštatoval Kučera.
Veľkoobchodná cena elektriny v posledných týždňoch klesla k 160 eurám za MWh bez DPH. Pri plyne zostúpila pod 59 eur za MWh. Vlani v lete sa ceny oboch komodít pohybovali výrazne nad stanoveným limitom, ktorý činí pre tento rok 255,35 eura za jednu megawatthodinu elektriny vrátane DPH a 127,66 eura za jednu MWh plynu. K tomu je ešte potrebné pripočítať distribučné poplatky. Takzvané stropy platia pre české domácnosti, firmy aj verejné inštitúcie.