Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci v snahe obnoviť produkciu tejto vzácnej suroviny postupne prichádzajú o nárazník v podobe voľnej kapacity, čo by sa pred horúcim letom mohlo odraziť na jej cenách, napísala agentúra Bloomberg.
V dôsledku obmedzených investícií a vnútorných rozporov medzi členmi koalície od Nigérie po Rusko tak uspokojenie energickej obnovy svetovej spotreby palív leží na pleciach hŕstky blízkovýchodných producentov. Pri zvyšovaní produkcie bude nárazník v podobe núdzových zásob, ktoré si krajiny držia pre prípad nepredvídateľných výpadkov v dodávkach, ešte menej účinný.
Ceny budú musieť stúpnuť
„Zdá sa, že trh s ropou smeruje do obdobia, v ktorom bude len málo miesta pre bezpečnosť,“ komentoval situáciu Martijn Rats, ropný stratég nadnárodnej investičnej banky Morgan Stanley. „Ceny budú musieť stúpnuť na úrovne, na ktorých dôjde k určitej erózii dopytu,“ dodal.
Kým príde letná dovolenková sezóna, ktorá v júli vyženie celosvetovú dennú spotrebu ropy na viac ako 100 miliónov barelov denne, budú svetové núdzové zásoby ropy úplne v rukách Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Iraku. A nemusí ich byť viac ako 2,3 milióna barelov na deň, čo je najmenej od roku 2018.
Čím nižší stav zásob, tým vyššie ceny
Aj keď nejde o absolútny vzťah, obdobia nízkeho stavu zásob ropy sa často prekrývajú s rastom cien a naopak. Obchodníci totiž žijú v istote, alebo v obavách, koľko ropy bude k dispozícii v prípade krízy. Ceny ropy dosiahli historický rekord takmer 150 dolárov za barel v roku 2008 práve v čase, keď sa objem zásob nebezpečne stenčil.