Spresnila, že masívne likvidácie stavov ošípaných z dôvodu prepuknutia afrického moru ošípaných (AMO) v Číne a zároveň následný dopyt Číny po bravčovom mäse z EÚ spôsobuje, že ceny bravčového mäsa na burze rekordne rastú.
Tento stav podľa nej zároveň potvrdzujú aj výsledky už zrealizovaných aukcií bravčového mäsa na nemeckej burze. Postupný, ale intenzívny nárast cien bravčového mäsa sa na burze zaznamenal v štvrtom týždni 2019 a má neustále stúpajúcu tendenciu.
Podľa údajov na burze sa na úrovni priemernej ceny ide približne o 20-percentný nárast. V rovnakom časovom období sa podľa E. Forrai slovenskými spracovateľmi mäsa zaznamenal aj nárast cien mäsa slovenských ošípaných, a to od 18 do 25 percent.
„Nárast cien bravčového mäsa má zásadný vplyv na cenotvorbu výsekového mäsa i mäsových výrobkov, a preto súčasné zvyšujúce sa náklady súvisiace s nárastom cien vstupných surovín sú pre výrobcov neudržateľné a je preto potrebné ich premietnuť aj do odberateľských cien. Navýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov na úrovni výrobcov preto očakávame ešte v mesiaci apríl, a to na úrovni približne 8 až 10 percent,“ uviedla E. Forrai.
Polovica svetovej produkcie
Za zdražovanie môže aj rozšírenie afrického moru v Číne, z ktorej pochádza polovica svetovej produkcie prasiat. Čína v prvých mesiacoch tohto roku presviedčala svet, že má nákazu prasiat pod kontrolou.
Protirečia tomu správy niektorých svetových a lokálnych novín, ale aj informácie zo svetového obchodu s mäsom. Približne za pol roka od prvého výskytu choroby až do polovice marca zaznamenala Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) v Číne 115 ohnísk ochorenia, ktoré decimuje domáce chovy ošípaných.
Epidémia sa dostala takmer do všetkých komerčne dôležitých čínskych regiónov. Nemá to podstatný vplyv iba na Čínu, ale aj na celosvetový obchod s týmto mäsom.