Získanie kontroly nad metalurgickým komplexom Azovstal sa stalo ústredným bodom bitky o kontrolu nad juhoukrajinským Mariupolom, píše BBC na svojom webe. Železiarne a oceliarne vlastnené najbohatším Ukrajincom Rinatom Achmetovom sú podľa britskej verejnoprávnej stanice jednou z kľúčových základní, ktoré ostali niekoľkým tisícom ukrajinských obrancov v obliehanom meste.
Boje v priemyselnom areáli
V útrobách obrovského priemyselného areálu sa odohrávajú prudké boje a dokonca sa objavujú správy o boji zblízka, píše BBC. Presný počet príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí v priemyselnom areáli našli útočisko, však podľa odborníkov nie je možné kvôli nedostatku spoľahlivých informácií určiť.
Objavili sa dokonca zvesti, že Rusi údajne použili chemické zbrane nad týmito železiarňami a oceliarňami, ktorú okrem iného bránia ukrajinskí členovia pluku Azov. Práve ti tvrdia, že ruská armáda v Mariupole použila bližšie neupresnenú chemickú zbraň. Eduard Basurin, zástupca proruských separatistov, ktorí sa podieľajú na obliehaní Mariupolu, použitie chemických zbraní poprel. BBC podotkla, že tvrdenia neboli schopné overiť.
Podľa Aglaji Snětkovovej z londýnskej University College London (UCL) sa továreň stala kľúčovým cieľom počas niekoľkotýždňového obliehania prístavného mesta. Zariadenie vybudované ešte v sovietskej ére doteraz odoláva, pretože bolo postavené tak, aby ustálo značné poškodenie, uviedla odborníčka na ruskú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Hutnícky komplex je podľa ktorej rovnako obrovský, že dostať odtiaľ bojovníkov je ťažké.
Bombardovanie oblasti
Na príklade tohto zariadenia, ostatne ako v Mariupole v širšom zmysle, sa názorne ukázali výzvy mestskej vojny a dobývanie oblastí, kde sa pohybuje veľké množstvo bojovníkov, ktorí môžu mať pripravené úkryty, upozorňuje Snětkovová.
Expert na spravodajské služby Justin Crump sa domnieva, že silne bránená oblasť je jedným z posledných zostávajúcich miest odporu v Mariupole.
Povahu tamojších bojov pritom tento bývalý člen britskej armády popisuje ako zložité bitky uprostred hustej priemyselnej zástavby. Podľa Crumpa sa ruský útok sústredí predovšetkým na bombardovanie oblasti, ktorá je súčasťou starostlivej a pomalej taktiky „vyčerpania obrancov", píše BBC.
Ruské invázne sily podľa neho používajú ťažké delostrelectvo, aby zničili budovy, ktoré by mohli využívať obrancovia, a potom postupujú vpred, aby znížili počty svojich strát. Ukrajinskí vojaci sú vzhľadom na mnohotýždňové brutálne bombardovanie v prekvapivo dobrom stave, myslí si Crump, podľa ktorého sa však ocitajú v stále ťažšej situácii, pretože majú už dlhšie ako týždeň prerušené dodávky munície a potravín. Stále častejšie sú vraj nútení sa vzdávať.
Pád Mariupolu
Obdobne sa dnes o Azovstale vyjadrila agentúra AFP. Metalurgický komplex, ktorý patrí skupine Metinvest ovládanej najbohatším Ukrajincom Rinatom Achmetovom, je aj podľa nej už niekoľko týždňov v centre bojov v meste podobne, ako továreň Azovmaš.
Pád Mariupolu do rúk Rusov sa zdá byť nevyhnutný, ale naráža na skupinu bojovníkov ukrývajúcich sa v tuneloch rozsiahleho priemyselného komplexu, čo je taktika, ktorú použil v histórii už mnoho armád, píše AFP. Ide o stelesnenie mestskej partizánskej vojny, kde sa bojuje na ploche niekoľkých kilometrov štvorcových železničných tratí, skladov, koksární či komínov, opisuje agentúra a dodáva, že situáciu komplikuje znížená viditeľnosť, diery, prekážky a pasce na každom kroku.