Členka predstavenstva Bundesbank Sabine Maudererová nepokojne prešľapovala zo strany na stranu, kým čakala, že prehovorí. Z pódia mohla sledovať davy antifašistických demonštrantov zapĺňajúcich centrálne námestie vo Frankfurte. Celým Nemeckom sa prehnali protesty v reakcii na vzostup krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Bývali časy, keď sa centrálne banky snažili byť apolitické a svoju nezávislosť považovali za posvätnú, uvádza Bloomberg. Európska centrálna banka tvrdí, že bez nej by nemohla úspešne zacieliť na infláciu. Tvorcov menovej politiky však čaká zaťažkávacia skúška, keďže zápasia s hrozbou nástupu populistov v supervolebnom roku 2024 na celom svete.

„Antidemokratické skupiny rozdeľujú našu spoločnosť,“ povedala S. Maudererová zhromaždeniu vo Frankfurte. „Poškodzujú reputáciu Nemecka vo svete.“

Stanovy Bundesbank – podobne ako stanovy ECB – sú navrhnuté tak, aby chránili centrálnych bankárov pred zásahmi demokraticky zvolených predstaviteľov, a nie naopak. Tento rok sa aj prezident Bundesbank Joachim Nagel a členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová pripojili k demonštráciám podobným tej, na ktorej vystúpila S. Maudererová. Hlavná menová strážkyňa starého kontinentu Christine Lagardeová opakovane pripomínala hrozbu, ktorú by znovuzvolenie Donalda Trumpa predstavovalo pre európsku stabilitu.

Centrálne banky napriek tomu vykresľujú svoje kroky ako apolitické: „Záväzok Sabine Maudererovej a Joachima Nagela proti xenofóbii a vylúčeniu je v súlade s nezávislosťou nemeckej Bundesbank,“ uviedol hovorca v odpovedi na otázky agentúry Bloomberg. Považujú za svoju povinnosť brániť základné demokratické hodnoty našej krajiny, dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Nemecko stojí pred rizikom recesie. Klesajúca produkcia a slabé maloobchodné tržby sú signálom