Centrálne banky sú na pokraji víťazstva v boji o opätovné získanie kontroly nad infláciou. Uviedla to Banka pre medzinárodné zúčtovanie.

Podľa najnovšej štvrťročnej správy banky, ktorá je často označovaná za centrálnu banku centrálnych bánk, je dôvod na „opatrný optimizmus“.

„Centrálne banky podnikli rozhodné kroky a zabránili tak zakoreneniu vysokej inflácie,“ povedal novinárom šéf menového a ekonomického oddelenia banky Claudio Borio, podľa ktorého sa zároveň ukázalo, že ekonomická aktivita je „pozoruhodne odolná a finančný systém sa drží dobre“.

Banka je čoraz optimistickejšia v otázke výhľadu. Koncom minulého roka uviedla, že pokrok pri znižovaní inflácie je povzbudivý, ale zdôraznila, že centrálne banky ešte nemajú vyhraté a riziká pretrvávajú.

Borio poukázal tiež na zmenšovanie rozdielov medzi tým, čo trhy očakávajú, pokiaľ ide o začiatok znižovania úrokových sadzieb, a tým, čo signalizovali veľké centrálne banky.

„Skutočnosť, že finančné trhy sa priblížili k názorom centrálnych bánk, naznačuje, že aspoň pri tejto príležitosti centrálne banky lepšie vyhodnotili riziká,“ povedal Borio. Banka predpovedala aj „mäkké pristátie“ veľkým ekonomikám, keďže mnohé trhy sa už tento rok zotavili.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 archív Berlín - Na archívnej snímke z 1. júla 2023 osoba ukazuje eurové mince v Berlíne.   Inflácia v eurozóne sa ďalej spomaľuje a zdá sa, že cenové tlaky už dosiahli vrchol. To znižuje tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby pokračovala vo zvyšovaní sadzieb.  Najnižšiu medziročnú mieru inflácie v EÚ zaznamenali v júli Belgicko (1,7 %), Luxembursko (2,0 %) a Španielsko (2,1 %). Najvyššie tempo rastu spotrebiteľských cien bolo v Maďarsku (17,5 %), na Slovensku a v Poľsku (v oboch kraji
Neprehliadnite

Slováci si myslia, že inflácia je trikrát vyššia, než sa oficiálne udáva