Už o pár týždňov čakajú bezprecedentne veľkú časť svetového trhu s naftou agresívne sankcie. Od 5. februára sa EÚ, krajiny skupiny G7 a jej spojenci pokúsia zaviesť cenový strop na vývozy ruského paliva, ktorý bude platiť súbežne s celoúnijným zákazom na všetky dovozy ruských ropných produktov. Má ísť o trest za inváziu na Ukrajinu, píše agentúra Bloomberg.

Podobné opatrenia sa už vzťahujú na dovozy ruskej surovej ropy, no strop a zákaz rafinovaných palív, predovšetkým nafty, vyvoláva u pozorovateľov trhu s ropou obavy z možného nárastu cien.

Logistická výzva

Pred začiatkom invázie na Ukrajinu bolo Rusko najväčším externým dodávateľom palív do Európy, no kontinent ich aj potom kupoval vo veľkom. Sankcie preto možno povedú k veľkému presmerovaniu svetových tokov nafty, pričom noví nákupcovia ruskej ropy budú palivo posielať naspäť do Európy. Z krátkodobého hľadiska však nemožno vylúčiť riziko vyšších cien.

„Kontinent prišiel o veľké množstvo ruských barelov a ich nahradenie bude obrovskou logistickou výzvou,“ vysvetľuje Keshav Lohia, zakladateľ poradenskej firmy Oilytics.

EÚ bude musieť v rámci dovozov nahradiť približne 600-tisíc barelov nafty za deň a Rusko si zas pre tento objem bude musieť nájsť nových kupcov, uskladniť ho na lodiach alebo znížiť výrobu v rafinériách.

Európa má viacero možností

Spojené štáty a India zvýšili dovozy nafty do Európy, keďže u nich výroba prevyšuje spotrebu. Očakáva sa, že Čína na okolité trhy takisto pošle viac tohto paliva a náklad od iných dodávateľov pošle smerom do Európy.

Je však možné, že sa krajiny uchýlia k trochu nekalejším praktikám, akými sú úprava dokumentov týkajúcich sa nákladu či posielanie ruského paliva do uzlov v iných regiónoch, kde sa uskladňujú rafinované produkty, aby tu následne došlo k jeho zmiešaniu s neruskými produktmi.

Kontinentu sa túto zimu podarilo vyhnúť najhorším prognózam o nedostatku ropy. V otázke nafty sa zas Európske krajiny pre obavy z jej nedostatku chceli ešte pred zavedením zákazu poistiť, a tak zintenzívnili dovozy jej dovozy, čo sa spolu s nezvyčajne teplým počasím postaralo o pokles cien tohto paliva.

Ďalšie dôležité správy

Od 5. februára bude dovoz ruskej nafty do EÚ zakázaný v nádeji, že tento krok bude Moskve trestom za jej inváziu na Ukrajinu
Neprehliadnite

O 23 dní začne platiť zákaz ruských dovozov. Odkiaľ bude Európa dovážať naftu? Tu sú možnosti