Spojené štáty sa napriek terajšiemu vzostupu cien ropy na svetových trhoch naďalej domnievajú, že vďaka dohode o cenovom strope na ruskú ropu sa darí obmedzovať príjmy Moskvy a stabilizovať trhy s energiami. Vo štvrtok to uviedol vysokopostavený činiteľ amerického ministerstva financií Eric Van Nostrand.
Skupina ekonomicky vyspelých krajín G7, Európska únia a s nimi Austrália od vlaňajšieho decembra zaviedli maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu. Cieľom tejto dohody je obmedziť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, ale zároveň zabrániť výraznému výpadku v dodávkach ruskej ropy na svetový trh.
Príjmy z ropy klesajú
„Náš postup zasiahol najdôležitejší zdroj peňazí Kremľa. Pred vojnou príjmy z ropy tvorili zhruba tretinu ruského rozpočtu, v roku 2023 však tento podiel klesol iba na 25 percent,“ uviedol v prejave pripravenom pre konferenciu v Londýne Van Nostrand, ktorý na americkom ministerstve financií pôsobí ako námestník pre hospodársku politiku.
Ruské údaje podľa neho ukazujú, že príjmy ruského rozpočtu plynúce z ropy sa v tohtoročnom prvom polroku medziročne znížili takmer o 50 percent a ruská ropa sa predáva s výraznou zľavou v porovnaní so severomorskou ropou Brent. Tá je hlavným indikátorom vývoja cien ropy vo svete.
Cena Brentu sa teraz pohybuje v blízkosti 85 dolárov za barel. K jej rastu v poslednom čase prispieva obmedzovanie dodávok skupinou OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom. Ruské ministerstvo financií tento týždeň uviedlo, že priemerná cena ruskej ropy Urals v júli stúpla na 64,37 dolára z júnových 55,28 dolára za barel. Rusko je najväčším vývozcom ropy na svete za Saudskou Arábiou.
Rusi sa sťažujú
Van Nostrand uviedol, že ruskí predstavitelia sa na vplyv cenového stropu sťažujú a Kremeľ musel začať uvažovať o vyššom zdanení vývozcov ropy, ktoré by posilnilo rozpočtové príjmy. Upozornil, že zvýšenie daní by mohlo podkopať dlhodobé vyhliadky ruského ropného priemyslu.
Dohoda o cenovom strope podľa neho Rusku stále obmedzuje príjmy a krajinám, ktoré nie sú v dohode zapojené, poskytuje páku na vyjednávanie nižších cien pri nákupoch ruskej ropy. Washington si je však vedomý, že situácia na trhoch sa môže rýchlo zmeniť a Rusko sa bude ďalej snažiť cenový strop obchádzať, upozornil Van Nostrand. „Naďalej pozorne sledujeme trhy s ropou a spolu so svojimi spojencami sa sústredíme na vynucovanie dodržiavania sankcií," dodal.