Rusko by mohlo znížiť svoju produkciu ropy až o tri milióny barelov denne, ak by Európska únia a USA pokračovali v pláne na obmedzenie cien. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Komentáre trhových expertov prichádzajú v čase, keď krajiny EÚ dosiahli kompromis na novom balíku ruských sankcií a keď sa krajiny OPEC+ vrátane Ruska zvlášť dohodli na znížení produkcie na podporu globálnych cien. Pakt EÚ zahŕňa podporu cenového stropu pre predaj ropy do tretích krajín, čo je opatrenie určené na obmedzenie príjmov Ruska a zároveň na udržanie toku ropy na medzinárodné trhy.
Ruský vicepremiér Alexander Novak v stredu, 5. októbra povedal, že to môže viesť k tomu, že jeho krajina dočasne zníži produkciu. Takýto krok by takmer určite spôsobil nárast cien ropy.
Putin stopne ťažbu
Ruský prezident Vladimir Putin by mohol stopnúť až niekoľko miliónov barelov denne bez poškodenia svojich ropných polí, povedal prezident poradenskej spoločnosti Rapidan Energy Group a niekdajší poradca bývalého prezidenta Georgea W. Busha Robert McNally. Jeho názor potvrdili aj ďalší skúsení pozorovatelia trhu vo Washingtone.
„Rusko možno nenájde hneď prijateľnú zámienku pre celé tri milióny barelov denne, ale Putin to možno nebude potrebovať,“ skonštatoval výkonný riaditeľ výskumnej firmy ClearView Energy Partners Kevin Book. „Aj polovica z toho by mohla spôsobiť okamžitý tlak na trhy.“
Ruská ťažba ropy a kondenzátu – ľahšieho typu ropy – vzrástla v júli na približne 10,8 milióna barelov denne, čo je najviac od invázie krajiny na Ukrajinu.
Plán cenového stropu bol v posledných týždňoch predmetom naliehavého úsilia zo strany predstaviteľov ministerstva financií USA a ich náprotivkov zo skupiny G7. Nevyskúšaná koncepcia spočíva na predpoklade, že V. Putin potrebuje energetické príjmy tak veľmi, že nebude mať inú možnosť, ako splniť podmienky stropu.
Škody z dlhodobého hľadiska
Predstaviteľ ministerstva financií uviedol, že analýza ministerstva ukazuje, že Rusko by z dlhodobého hľadiska poškodilo svoju ťažobnú, skladovaciu a dopravnú infraštruktúru znížením produkcie. Predstaviteľ dodal, že mnohé západné spoločnosti opustili krajinu, čím sa problém zhoršil, pretože so sebou vzali svojich odborníkov a technológie.
Ale R. McNally povedal, že Rusko by v skutočnosti mohlo zastaviť značnú časť svojej dennej produkcie bez ohrozenia budúcich tokov. „Ruskí prevádzkovatelia sa stali odborníkmi na ohýbanie svojej produkcie na brownfieldoch, môžu skutočnosti zvýšiť obnoviteľné zdroje,“ povedal.
Obmedzenie výroby nie je jedinou možnosťou, ako by Rusko mohlo reagovať v prípade zavedenia cenového stropu, povedal nezávislý konzultant a bývalý vyslanec pre energetiku na ministerstve zahraničia za prezidenta Baracka Obamu David Goldwyn. Medzi ďalšie možnosti patrí zastavenie vývozu ropy cez ropovod Družba a Kaspické konzorcium ropovodov alebo zavedenie odvetných opatrení na „v podstate aj tak zvýšenie cien,“ povedal.