Pri otázke, ako budú vyzerať ceny energií zo stredno- či dlhodobého hľadiska, sa ani jeden z oslovených obchodníkov netváril sebavedomo. Faktorov, ktoré do tejto rovnice vstupujú, je totiž priveľa. A to, čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Pri pohľade na prognózy spred niekoľkých rokov s predikciou cien energetických komodít na súčasnosť sa ich tvorcovia zrejme červenajú. Namiesto nárastu je tu lacná elektrina. A ani ceny plynu nerastú do závratných výšok, hoci krátkodobé výkyvy na európskych trhoch nastávajú.

„Prognózovať vývoj cien je dnes naozaj ako veštenie z krištáľovej gule,“ glosuje Roman Lipnička, obchodný riaditeľ spoločnosti Elgas. No zároveň pripomína, že zásadným spôsobom sa na prípadnom náraste môže prejaviť zvýšený dopyt v prípade naštartovania priemyslu. „Dôležité bude aj to, ako sa bude vyvíjať kritická situácia v eurozóne, keďže kurz eura voči americkému doláru kľúčovo ovplyvňuje cenu zemného plynu pre slovenských spotrebiteľov,“ dodáva.

Cena zemného plynu závisí aj od ceny ropy a ropných produktov, zdôrazňuje Mário Marušinec, vedúci úseku nákupu logistiky spoločnosti Vemex Energo. Globálny aspekt je teda neodškriepiteľný, napríklad napätie na Blízkom východe môže dramaticky zamotať situáciu na komoditných burzách. Vplyv však majú aj prírodné podmienky či lokálne spory. „Trendy sú tento rok veľmi nestabilné, napríklad vo februári sa v dôsledku nízkych teplôt cena zvýšila na pár dní až na polovicu,“ komentuje riaditeľ divízie obchodu Slovenského plynárenského priemyslu Dušan Randuška. Júnový a júlový nárast zase zapríčinil štrajk zamestnancov ťažobných spoločností v Nórsku.

Hlavným motorom trhovej ceny energií však bude spomínaná kondícia ekonomiky. „Pokiaľ sa okrem nemeckého podarí naštartovať aj hospodárstvo zvyšných európskych krajín, dá sa predpokladať zvýšený dopyt po energiách, čo zdvihne ich ceny,“ upozorňuje hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová. Podľa Petra Marčana, predsedu Správnej rady Inštitútu pre energetickú bezpečnosť, bude dôležité aj smerovanie európskej energetiky. „Postupné odstavovanie jadrových elektrární a avizovaný prechod na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ktorých výkupná cena je vyššia ako trhová, môže takisto tlačiť na rast cien,“ vysvetľuje.

Radoslav Markuš, vedúci Gas Business ZSE Energia, predpokladá z dlhodobého hľadiska výraznejší nárast cien zemného plynu, keďže „ide o vyčerpateľný zdroj surovín“. Na druhej strane, ani zlacnenie energií nie je vylúčené. Budovanie nových terminálov a prepájanie prepravných sústav zvyšuje likviditu trhu aj konkurenčný boj. Nálezy nových ložísk v Afrike či zintenzívnenie ťažby bridlicového plynu v Európe a Číne zase môžu zvýšiť množstvo komodity, zdôrazňuje Karel Hirman, riaditeľ energetických činností Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. „Nie je vylúčený ani scenár, že väčšie množstvo fosílnych zdrojov dramaticky zmení európsku energetickú politiku, doteraz silne fixovanú na zvyšovanie podielu energie z obnoviteľných zdrojov. Tie však budú mať v energetickom mixe vždy svoje miesto,“ domnieva sa K. Hirman.

Článok vyšiel v prílohe TREND +Energetika, ktorá je prílohou aktuálneho vydania TRENDU 39/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Partner projektu

Cenové prognózy? Veštenie z gule

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch