Historicky prvé zasadnutie Cenovej rady SR zhrnul jej predseda Peter Mihók trochu nudne. Po dvoch hodinách rokovania hŕstky ministrov, predsedu Združenia miest a obcí Slovenska, riaditeľky obchodnej inšpekcie a splnomocnenca vlády pre zavedenie eura novinárom povedal, že inflačný vývoj na Slovensku „je primeraný, teda nie vysoký“, a „zodpovedne vyhlásil“, že úloha cenovej rady je hlavne preventívna.
Zaujímavejšie to začalo byť po tom, ako väčšina reportérov vypla diktafóny a odišla sklamane postrihať príspevky o tom, čo už bolo známe pred stretnutím rady: že v porovnaní s okolitými krajinami sa v septembri medziročne najviac zvýšili ceny v autoškolách, na parkoviskách a u zubárov.
Citom k regulácii
„Áno, vieme povedať, čo je takzvaná euroinflácia a čo je štandardná inflácia,“ odpovedal P. Mihók na otázku TRENDU, či si trúfa odlíšiť, ktoré zdražovanie nastalo v septembri pre zavádzanie eura. „Práve z porovnávania. Ako môžete porovnávať? Musíte komparovať,“ vysvetlil, ako sa to dá.
|
Peter Mihók vie porovnať cenový vývoj komparovaním. |
Šéf Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory trval na tom, že je v silách jeho tímu rozhodnúť, čo je priveľký nárast cien. Teda taký, ktorý by radu motivoval navrhnúť regulačný zákrok.
„Príliš sa nárast cien vychyľuje vtedy, keď sa vám otvoria nožnice,“ vysvetlil. Mal jasno aj v tom, aké veľké musia byť cenové rozdiely v porovnaní s okolitými krajinami: „Musíte to vnímať citovo.“
Rozhovor si vypočul štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír. Následne sa TRENDU ozval, že by sa rád stretol a o téme trochu viac porozprával. Domnienka, že by mohol chcieť uviesť vyjadrenia P. Mihóka na pravú mieru, sa nenaplnila. Namiesto toho sa ponosoval na zlomyseľné novinárske otázky.
No napokon prešiel k veci. Užitočnosť rady podľa neho spočíva vo viacerých veciach. Vysiela signály trhu, že si všimla zdražovanie, a trh je potom pri ďalšom zdražovaní uvážlivejší. Preto si myslí, že ide o „bohumilú“ činnosť.
Ďalej skúma dôvody, prečo k nárastu cenovej hladiny došlo, a pomáha tak vysvetliť, kto v skutočnosti za drahšími tovarmi stojí. „V čase globálnej krízy, ktorú si nikto nenaplánoval, bude veľmi ťažké oddeliť vo vnímaní ľudí to, čo spôsobili externé faktory, za ktoré nemôže ani predavač, ani Fico, ani Mikloš, ani predavač v butiku,“ vysvetľuje štátny tajomník.
Podľa neho si navyše jednotliví ministri uvedomia, že ich pripravované zlepšenia v zákonoch majú vplyv na rast cien v rezorte. Je im to síce podľa neho jasné i bez cenovej rady, ale pri pravidelných stretnutiach budú mať šancu do januára 2010 získať komplexnú predstavu, ako ich práca zasahuje do iných rezortov.
Nazanedbateľné plus rady vidí i v tom, že ak budú známe objektívne dôvody zdražovania, nikto nebude môcť svojvoľne regulovať trh len preto, že sa jemu osobne zdá cena príliš vysoká. P. Kažimír je tiež presvedčený, že k samotnému odporúčaniu regulovať nakoniec nepríde: „Je to ako revolver na stole. Nikto z neho nechce strieľať.“
Chyba v úsudku
P. Kažimír tiež patrí medzi obhajcov odvážneho predsavzatia odlíšiť špekulatívny nárast cien v súvislosti s blížiacim sa zavedením eura. Ministerstvo financií si na tento účel zvolilo metódu krížového porovnania vývojových trendov vo viacerých krajinách.
Neposudzuje, či konkrétna kaderníčka v Košiciach zdvihla v minulom mesiaci ceny, spozornie až keď vyletia ceny za celý segment. Potom rada porovná vývoj cenovej hladiny v okolitých štátoch okrem Ukrajiny.
Ak sa inflácia bude „neprimerane“ odlišovať, dá rada príslušnému ministerstvu za úlohu zistiť, čo sa u kaderníčok deje. Tak ako sa teraz ide rada pozrieť na autoškoly. Podľa toho, čo ministerstvo odprezentuje ako dôvod zvýšenia cien, odporučí rada vláde buď regulačne zasiahnuť, alebo bude ďalej vývoj monitorovať.
P. Kažimír tento postup obhajuje napriek tomu, že nehovorí nič o vnútorných podmienkach v porovnávaných štátoch. Keby aj hovoril, nebolo by v silách ministerstiev na rozkaz cenovej rady vysledovať a posúdiť všetky dôvody a vplyvy na ceny.
A tak cenová rada zostane len revolverom na stole a jej šéf bude pravidelne opakovať frázy o otváraní nožníc a citovom rozlišovaní zdrojov inflácie. Ak revolver vystrelí a príde regulácia, bude tiež založená na pocitoch namiesto relevantných faktov.
Foto - Milan David, Foto na titulke - Flickr.com