Priemerné zvýšenie ceny za dodávku pitnej vody a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou dosiahne v bežnej domácnosti oproti minulému roku 2,50 eura mesačne. Informoval o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), podľa ktorého budú ročné náklady na tieto služby v priemere 262,53 eura.

„Najväčší vplyv na nárast cien vodného a stočného majú výrazne zvýšené náklady na elektrickú energiu potrebnú na čerpanie a čistenie vôd vo vodárenských sieťach,“ priblížil predseda ÚRSO Andrej Juris. V menšej miere cenu ovplyvnil rast cien vstupov, ako napríklad materiálu potrebného na opravy a údržbu sietí alebo chemikálií na úpravu pitnej vody a čistenie odpadovej vody. Úrad zároveň upravil povolené množstvo strát vodárenských sietí a stanovil limitné hodnoty osobných nákladov s cieľom zvýšiť efektívnosť prevádzky vodárenských spoločností.

Cena za dodávku pitnej vody pre štandardnú domácnosť sa zvýši v priemere o 12,07 eura ročne na 129,53 eura a cena za čistenie odpadovej vody vzrastie o 17,19 eura na na 133 eur ročne.

Na Slovensku pôsobí 14 veľkých vodárenských spoločností, ktoré zásobujú pitnou vodou z verejných vodovodov a odvádzajú a čistia odpadovú vodu verejnou kanalizáciou pre približne 90 percent obyvateľov. Do konca roka 2022 vydal ÚRSO 12 cenových rozhodnutí na rok 2023 pre vodárenské spoločnosti, ktoré pokrývajú 92 percent objemu pitnej vody a odpadovej vody vo veľkých vodárenských spoločnostiach na Slovensku.

Zvyšné cenové konania podľa úradu zatiaľ nie sú ukončené, pričom do vydania nových rozhodnutí platia ceny z predchádzajúceho obdobia. Okrem uvedených veľkých vodárenských spoločností pôsobí na Slovensku ďalších 115 malých vodárenských spoločností a vyše 500 miest a obcí si prevádzkuje vlastný verejný vodovod a kanalizáciu. Týmto subjektom a inštitúciám úrad postupne vydáva cenové rozhodnutia a potvrdenia o cene.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a predseda SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie k rokovaniu o rozpočte 20. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Špekulatívne nákupy energií štátu nevyšli, vinník situácie je známy. Hrozbou sú dlhy a bankroty