Ropa sa v piatok posilnila približne o 2 percentá a cena severomorskej ropnej zmesy Brent sa na krátko dostala až nad 73 dolárov za barel (159 litrov). Čierne zlato podporili množiace sa signály nedostatku dodávok v Spojených štátoch v dôsledku hurikánu Ida. Ďalším pozitívnym faktorom boli nádeje na zlepšenie obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.

Od konca augusta zostávajú mimo prevádzku približne tri štvrtiny ťažby v Mexickom zálive, čo zodpovedá 1,4 miliónu barelov denne alebo produkcii Nigérie, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu OPEC.

WA 8 Fall City - Ropné pole počas západu slnka v texaskom Falls City v piatok 24. apríla 2020. Ropný trh výrazne zasiahla koronavírusová pandémia. FOTO TASR/AP


A pumpjack sits idle at sunset in Falls City, Texas, Thursday, April 23, 2020. The oil industry continues to suffer due to the ongoing COVID-19 outbreak. (AP Photo/Eric Gay)
Neprehliadnite

Aliancia OPEC+ nemá v úmysle zvyšovať ťažbu viac, než sa dohodla

„Trh sa opäť z globálneho hľadiska sústredí na napätejšiu situáciu na strane ponuky, a to podporilo ceny,“ uviedol analytik spoločnosti Price Futures Phil Flynn. Dodal, že aj keď Čína uvoľnila ropu zo svojich strategických rezerv, obmedzenie produkcie v Mexickom zálive to viac než vykompenzovalo.

Cena novembrového kontraktu na Brent sa v piatok podvečer dostala až na 73,15 dolára za barel. Kontrakt neskôr prišiel o časť svojich ziskov a o 19.49 h SELČ sa predával so ziskom 1,43 dolára alebo 2 percentá po 72,88 dolára za barel. Októbrový kontrakt na americkú ropu WTI sa o 19.53 h SELČ predával so ziskom 1,57 dolára alebo 2,30 percent po 69,71 dolára za barel.