Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa ráno prechodne znížila o viac ako 20 percent a dostala sa na 29,50 eura za megawatthodinu (MWh). Je to najvýraznejší pokles od vlaňajšieho marca. Trh reaguje na informácie, že v najväčšej austrálskej továrni na export skvapalneného zemného plynu (LNG) sa podarí vyriešiť pracovné spory. Austrália patrí medzi kľúčových vývozcov LNG.

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v septembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku sa okolo 8:30 SELČ pohybovala blízko 31 eur, čo bol denný pokles približne o 16 percent. Ceny kontraktov na dodanie v zimných mesiacoch sú ale výrazne vyššie, februárový je nad 52 eurami za MWh. TTF je pre ceny v Európe určujúce.

Ceny plynu tento mesiac výrazne kolísajú, v jednej chvíli sa zvýšili až o 40 percent. Ovplyvňujú ich obavy z narušenia plynulosti dodávok suroviny z Austrálie, ktorá je významným dodávateľom na svetový trh. Tento týždeň rokujú austrálski producenti so zástupcami odborov o mzdách. Po rozhovoroch, ktoré sa natiahli až do noci na dnes, odbory zastupujúce pracovníkov závodu na LNG v spoločnosti Woodside Energy teraz zvažujú ponuku, ktorú im firma predložila.

Európa sa stále spamätáva z najhoršieho obdobia energetickej krízy, keď ceny plynu vlani vystúpili na rekordné hodnoty. Na riziká prerušenia dodávok cena reaguje veľmi citlivo, aj pri dostatočných zásobách región potrebuje nepretržitý prísun LNG zo svetových trhov.

Vlani v auguste sa veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh kvôli obmedzovaniu dodávok z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, zatiaľ čo pred rokom 2021 sa pohybovala výrazne pod 20 eurami za MWh. Od konca minulého roka má cena zostupný trend, ktorý ale občas sprevádza citeľné kolísanie. Cena plynu sa začala zvyšovať už pred vojnou na Ukrajine, podľa analytikov v reakcii na energetickú politiku Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

Logo ropného koncernu Royal Dutch Shell sa nachádza na čerpacej stanici v nemeckom Fürstenwalde.
Neprehliadnite

Shell: Štrajky v austrálskych LNG závodoch by krátkodobo zvýšili ceny plynu