Cena paládia vzrástla na 7,5-mesačné maximum v obave z obmedzenia dodávok tohto kovu a cena zlata smeruje za posledných päť týždňov k štvrtému týždennému rastu.
Dôvodom je vojna na Ukrajine, pričom náladu na trhoch najnovšie ovplyvnili informácie o útoku ruských síl na ukrajinskú jadrovú elektráreň. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Najvyššie hodnoty
Spotová cena paládia dosiahla v piatok do 10.00 h SEČ 2 787 dolára (2516,25 eura) za uncu (31,1 g). Predtým sa nakrátko dostala na takmer 2835,50 dolára/unca, čo bola najvyššia hodnota od polovice júla minulého roka.
Rusko, proti ktorému západné štáty zaviedli pre útok na Ukrajinu rozsiahle sankcie, patrí ku kľúčovým producentom tohto kovu platinovej skupiny, ktorý sa používa najmä pri výrobe autokatalyzátorov. Na celosvetovej produkcii paládia sa podieľa až 40 percent.
Cena kovu sa za tento týždeň zvýšila o 18 percent a smeruje k najvýraznejšiemu týždennému rastu od marca 2020.
Dva faktory rastu
„Dôvodom rastu tohto trhu sú okrem takzvanej vojnovej prémie aj ďalšie dva faktory," povedal Stephen Innes z SPI Asset Management.
„Jedným je dodávateľský reťazec, ak sa však pozrieme aj na ďalšie komoditné trhy, kupci sa prudko vyhýbajú čomukoľvek, čo je z Ruska. A paládium nie je výnimkou," dodal Innes.
Medzitým spotová cena zlata vzrástla v piatok o 0,2 pecenta na 1939,67 dolára za uncu a smeruje k týždennému rastu na úrovni 3 percentá.
„Správy o požiari v Záporožskej jadrovej elektrárni, najväčšej v Európe, zasiahli euro, a naopak, investori presunuli pozornosť do bezpečnejších prístavov v podobe zlata či japonského jenu," povedal analytik Matt Simpson.
Spotová cena striebra mierne klesla na 25,13 USD/unca, opäť však smeruje k týždennému rastu, piatemu po sebe. Cena platiny vzrástla o 0,6 percenta na 1086,54 dolára za uncu.