Cena emisných kvót v Európskej únii sa dnes vyšplhala na rekordných 99,22 eura za tonu. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Upozornila pritom, že elektrárne a továrne v EÚ teraz v dôsledku obmedzených dodávok zemného plynu viac využívajú uhlie a ropu.
Karty mieša situácia s plynom
Krátko pred 17:00 stredoeurópskeho času sa cena kvót pohybovala v tesnej blízkosti 98 eur za tonu. Oproti štvrtku tak vykazovala nárast zhruba o dve percentá.
Výroba elektriny z uhlia vytvára dvojnásobné množstvo emisií oxidu uhličitého ako produkcia z plynu, takže vyžaduje viac emisných kvót. Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh vo štvrtok uzavrela na rekordných 241 eur za megawatthodinu. Situácia na trhu s plynom sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu, na čo Európska únia reagovala sériou protiruských sankcií.
Ceny idú nahor
Na ďalšie maximá sa tento týždeň v Európe vyšplhali tiež ceny elektriny. Na trhu pre obmedzené dodávky plynu panujú obavy, či Európa dokáže v zime vyrobiť dostatok elektrickej energie. Rast cien energií tlačí v európskych krajinách nahor infláciu a zvyšuje náklady domácností aj podnikov.
Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné kvóty, s ktorými možno podľa potreby obchodovať. Keď sa cena kvót zvyšuje, rastie aj motivácia firiem snažiť sa obmedzovať emisie.