Ceny emisných kvót v Európskej únii sa po prvý raz v histórii vyšplhali na 100 eur za tonu. Informovala o tom agentúra Reuters. Podľa obchodníkov dopyt po kvótach v posledných dňoch podporujú okrem iného aj očakávania, že dôjde k ochladeniu a nižšej produkcii veterných elektrární. Cenu kvót tlačia aj špekulatívne nákupy.

Cena hlavného termínového kontraktu na povolenky dnes vystúpila na rekordné maximum 100,70 eura za tonu, píše Reuters. Rastúca cena emisných kvót teraz podľa analytikov brzdí ďalší pokles cien energií, pretože zdražuje výrobu elektriny z fosílnych palív.

V minulom roku sa dopyt po kvótach v európskom elektrárenskom sektore zvýšil, pretože obmedzenie dodávok zemného plynu z Ruska viedlo k nárastu výroby energie z uhlia. Tá vytvára dvojnásobné množstvo emisií oxidu uhličitého ako produkcia z plynu, takže vyžaduje viac emisných kvót.

Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom EÚ na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné kvóty, s ktorými možno podľa potreby obchodovať. Keď sa cena kvót zvyšuje, rastie aj motivácia firiem obmedzovať emisie.

Ďalšie dôležité správy

JB 1 Frankfurt Oder - Nákladné autá na diaľnici A12 medzi Berlínom a poľskou hranicou vo Frankfurte Oder 16. marca 2020. Nemecko od pondelkového rána zaviedlo rozsiahle kontroly a zákazy vstupu na hraniciach s Francúzskom, Rakúskom, Švajčiarskom, Luxemburskom a Dánskom. Takéto ďalšie opatrenie zamerané na zamedzenie šírenia nového koronavírusu oznámil v nedeľu večer nemecký minister vnútra Horst Seehofer. FOTO TASR/AP

Trucks queue on the A12 highway between Berlin and the Polish border in Frank
Neprehliadnite

AutoSAP: Nový plán Európskej komisie na zníženie emisií nákladných áut nie je reálny