Náklady na solárne panely a veterné turbíny podľa investičnej banky klesli, zatiaľ čo ich účinnosť sa zvýšila. A to takou mierou, že v oblastiach so silným vetrom či intenzívnym slnečným žiarením môžu vyrábať elektrinu lacnejšie, ako elektrárne spaľujúce fosílne palivá.
„Vraveli sme, že jedného dňa budú solárna a veterná energia konkurencieschopné s konvenčnou výrobou. A ten deň je tu,“ upozornil podľa FT šéf oddelenia pre elektrickú energiu a infraštruktúru v banke Lazard George Bilicic.
Klesajúce ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov vraj povzbudia výrobcov elektrickej energie a sieťové podniky k ďalším investíciám. Niektoré obnoviteľné zdroje energií ale majú podľa banky v porovnaní s fosílnymi palivami náklady stále vyššie. Lazard spomína napríklad solárne panely na strechách budov a pobrežné veterné elektrárne, pri nich závisí od štátnych dotácií, či budú z obchodného pohľadu životaschopné.
Zemný plyn bol vďaka boomu ťažby z bridlíc a súvisiace nízke ceny suroviny v minulých rokoch v USA zďaleka najobľúbenejšou technológiou z pohľadu nových kapacít výroby elektrickej energie. Jeho náskok nad obnoviteľnými zdrojmi sa teraz znižuje. V tohtoročnom prvom polroku bola podľa amerického vládneho Úradu pre energetické informácie (EIA) skoro polovica nových veľkých výrobných kapacít v USA práve v oblasti solárnej a veternej energie.