Ani prepustených však zväčša nečaká nič dobré. Predtým totiž policajti ich rodine a susedom oznámili, „čo sú zač“. Boli predhodení svojim mužským príbuzným, aby s nimi urobili poriadok – tak, ako káže dávna čečenská tradícia. A tá káže: Hanba (rodiny) je horšia ako smrť. Preto ich môže čakať „zabitie za česť“ – očistenie cti rodiny od ponižujúcej hanby zabitím toho, kto ju spôsobil.
Novaja gazeta odhaduje, že pri marcovom – v tomto roku už druhom - policajnom pogrome na homosexuálov v Čečensku zatkli a uväznili zatiaľ okolo sto gejov, ale aj mužov s domnelou „inou“ sexuálnou orientáciou. Noviny vo svojich článkoch na webe tvrdia, že majú informácie minimálne o troch ľuďoch, ktorých v tejto „kampani“ zabili. A že na základe dôkazov a svedectiev, ktoré redakcia získala, podáva trestné oznámenie.
„Nechcem uvádzať ich mená. Najmladší ma 16 rokov. Je z našej dediny. Pred pár dňami ho priviezli celého dobitého, jednoducho vrece s kosťami. Hodili ho do dvora a (rodičom) povedali, aby ho zabili sami. Hovoria, že sa doteraz neprebral a sotva sa preberie... Buďte, prosím, veľmi opatrní. Toto je môj posledný post.“
(zápis na sociálnej sieti VKontakte)
Pofidérna ochrana práv
Autorka článkov o boji za sexuálnu očistu Čečenska Jelena Milašina tvrdí, že súčasnú vlnu honu na homosexuálov vyvolal, paradoxne, šéf skupiny aktivistov Gay Russia Nikolaj Alexejev, ktorý zvolil svojrázny a pre homosexuálov na severnom Kaukaze životu nebezpečný spôsob ochrany práv ruskej LGBT komunity. Spočíva v tom, že podáva na mestské úrady žiadosti o povolenie verejných akcií napriek tomu, že v Rusku platí zákon, ktorý zakazuje propagáciu homosexuality.
A N. Alexejev so zamietnutím žiadostí vopred kalkuluje. Aj so zamietnutím svojich odvolaní na všetkých vyšších súdnych inštitúciách v krajine. Potom sa môže obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva, kde je šanca, že od ruského štátu vysúdi – a už aj vysúdil – nemalú finančnú náhradu. V súčasnosti N. Alexejev a jeho právnici v Gay Russia vedú v celom Rusku 95 súdnych sporov za zrušenie rozhodnutí miest nepovoliť na svojich uliciach a námestiach verejné gejparády.
Takéto žiadosti, podané Gay Russia aj v štyroch čečenských mestách, vyvolali silnú vlnu odporu miestneho obyvateľstva. A práve v tom čase – v druhej polovici marca – začala čečenská polícia a bezpečnostné zložky svoju akciu, ktorú nazývajú „profilaktická očista“.
Skutok sa nestal
Články v Novoj gazete mali a majú široký ohlas. Alvi Karimov, hovorca čečenského lídra Ramzana Kadyrova, uviedol, že „v Čečensku sú chlapi zdraví, vedú zdravý spôsob života, športujú a majú len jednu orientáciu, ktorá je daná od momentu ich stvorenia. Iných orientácií v Čečensku niet.“ Aj keby vraj gejovia v Čečensku boli, „sami príbuzní by ich poslali tam, odkiaľ niet návratu“. Článok v Novoj gazete nazval „absolútnou lžou“ a „dezinformáciou“.
Hlava Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov Zdroj: SITA/AP
Šéf tlačového oddelenia ruského Ministerstva vnútra v Čečensku Magomed Denijev nazval článok „prvoaprílovým žartom“. Rada hlavy čečenskej republiky pre občiansku spoločnosť a ľudské práva po „podrobnom preštudovaní článku“ nenašla „dokonca ani len nepriame dôkazy, ktoré by potvrdzovali spomínané akoby fakty“.
Čečenskí duchovní, ktorí sa 3. apríla zišli v mešite Srdce Čečenska v Groznom, článok v Novoj gazete ostro odsúdili. Nazvali ho lžami a výmyslami. Imámov najviac vyviedla z miery informácia, že medzi zadržanými gejmi (či domnelými gejmi) bolo aj niekoľko duchovných. Tí, ktorí takéto lži šíria, sa stretnú s "tvrdou odplatou ľudu", odkazujú čečenskí duchovní a bohoslovci novinárom Novoj gazety, ktorá od svojho vzniku v roku 1993 za svoju nezávislú, odvážnu investigatívnu žurnalistiku zaplatila životmi šiestich redaktorov. Najznámejšou z nich bola Anna Politkovská.
Šéf Rady pre ľudské práva pri prezidentovi RF Michail Fedotov uviedol, že „signály o prenasledovaní LGBT komunity v Čečensku si vyžadujú starostlivé preskúmanie“. Telefonoval vraj so svojimi kolegami v Groznom a tí „o tom“ nič nevedia.
Tajné väzenie v meste Argun neďaleko Grozného, kde väznia a týrajú gejov Zdroj: Novaja gazeta
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala príslušné ruské orgány bez meškania prešetriť správy o únosoch, mučení a vraždách homosexuálov v Čečensku a zaistiť „bezpečnosť akejkoľvek osoby, ktorá môže byť vystavená riziku pre svoju sexuálnu orientáciu“.
Znepokojenie zo správ o prenasledovaní sexuálnych menšín v Čečensku vyjadril aj Európsky parlament. Zároveň vyzval miestne orgány objasniť situáciu s prenasledovaním gejov v republike.
Akcia „evakuácia“
Čečenskí gejovia prestali pred niekoľkými týždňami písať príspevky na sociálne siete, vymazali svoje posty, ktoré by mohli policajtom pomôcť „odhaliť“ ich, vyčistili zoznamy priateľov vo svojich mobiloch. Viacerí sa podľa Novoj gazety skrývajú, tí šťastnejší ušli do iných regiónov Ruska alebo do Európy.
Viaceré ruské organizácie združujúce homosexuálov sa spojili a ponúkajú pomoc tým, ktorým v Čečensku hrozí akútne nebezpečenstvo, vrátane možnosti ich evakuácie. Podľa webovej stránky Kavkazskij uzel do 5. apríla na Ruskej LGBT sieti zaregistrovali 15 žiadostí či prosieb o pomoc pri úteku z regiónu.
Organizácia Gay Russia medzi pomáhajúcimi LGBT aktivistami nie je. Petra Procházková v denníku SME s trpkou iróniou poznamenala, že šéf Gay Russia, ktorý túto vlnu represií proti gejom vlastne vyvolal, a podľa Novoj gazety nemá o negatívnych dôsledkoch svojho konania v Čečensku žiadne informácie, je zrejme zaneprázdnený prípravou ďalších žalôb, adresovaných Európskemu súdu pre ľudské práva.