Dvadsať rokov po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin zrovnal so zemou čečenskú metropolu Groznyj, podobne ako nedávno ukrajinské mesto Mariupol, čečenskí utečenci v Európe stále žijú v strachu z predĺženej ruky Ruska. Téme sa venuje agentúra AFP.

Desaťtisíce ľudí utiekli z malej, prevažne moslimskej republiky na severnom Kaukaze po dvoch krvavých vojnách s Moskvou. Tú poslednú Putin rozpútal v roku 1999, aby priviedol odštiepenecký región späť k poslušnosti.

Ruský líder neskôr vymenoval Ramzana Kadyrova za prvého muža Čečenska. Kadyrov odvtedy nemilosrdne potláča akúkoľvek opozíciu a neúnavne vyhlasuje svoju lojalitu Putinovi.

Rakúsko má jednu z najväčších čečenských komunít v Európe. Mnohí z 35-tisíc exulantov žijú v robotníckej štvrti v severovýchodnej časti Viedne. Muži majú tendenciu pracovať ako ochrankári, zatiaľ čo ženy vychovávajú deti.

Ale mnohí v týchto uliciach, posiatych čečenskými obchodmi s potravinami a svadobnými butikmi, žijú v strachu.

V rozhovore pre AFP desiatky Čečencov priznali strach z toho, že sa stanú terčom neslávne známych kadyrovovcov, verných stúpencov Kadyrova, ktorí sú obviňovaní z lovu na protivníkov čečenského vodcu v zahraničí.

Iní sa obávajú, že ich pošlú späť, kde ich budú mučiť a kde ich aj zabijú. Tento strach, konštatuje AFP, nie je podľa skupín pre ľudské práva zďaleka neopodstatnený.

Pred vojnou na Ukrajine sa zrýchlilo vydávanie Čečencov z Európy do Ruska, a to po teroristickom útoku na maratón v americkom Bostone a po vražde učiteľa mladým čečenským exulantom vo Francúzsku.

Napriek konfliktu na Ukrajine nič nenasvedčuje tomu, že by sa deportácie zastavili.

Prepisovanie dejín

Dlhá ruka Moskvy sa vlani vo februári dostala aj k Čečencovi, ktorého AFP predstavila pod zmeneným menom, aby ho chránila. Zorbek Nazujev, už starý otec s dlhou sivou bradou, žije v Rakúsku 18 rokov. Utiekol tam so svojimi deťmi po druhom čečenskom konflikte v obave z odplaty za to, že bojoval po boku rebelov, ktorí porazili Rusov počas prvej vojny v rokoch 1994 až 1996, keď Čečensko nakrátko získalo nezávislosť.

Od svojho odchodu mal od Moskvy pokoj, až kým mu neprišiel list od rakúskej prokuratúry, v ktorom sa dočítal, že je obvinený z terorizmu a vraždy.

Podľa tohto dokumentu, do ktorého nahliadla AFP, prokurátori tvrdia, že majú informácie o tom, že Nazujev sa v roku 1995 zúčastnil na masakre ruských civilistov.

Nazujev však popiera, že „zabil nevinných ľudí“, pričom trvá na tom, že on a ďalší čečenskí bojovníci sa len „bránili pred ruskými votrelcami“.

„Prepisujú dejiny,“ poznamenal tento podsaditý päťdesiatnik.

Nazujev sa pýta, či obvinenia a jeho prípadné vydanie, ktorému čelí, nemôžu súvisieť s tým, že jeden z jeho príbuzných bojoval v Sýrii v teroristickej organizácii Islamský štát.

Zdroje AFP v rakúskej justícii a policajných zložkách však odmietli poskytnúť bližšie informácie k jeho prípadu.

Dohoda s Ruskom

Od podpísania dohody medzi Európskou úniou a Ruskom v roku 2006 o uľahčení návratu odsúdených osôb alebo osôb, na ktoré sa vzťahuje červené upozornenie Interpolu, boli z EÚ vyhostené stovky Čečencov.

Neexistujú oficiálne štatistiky o extradíciách, ale Rada Európy v správe z roku 2017 odsúdila zneužívanie systému Interpolu niektorými krajinami na „prenasledovanie politických oponentov v zahraničí“.

Exulanti sa taktiež domnievajú, že európske krajiny voči nim sprísnili svoj postoj pre obavy z terorizmu po tom, čo sa Čečenci podieľali na množstve džihádistických útokov.

„Bezpečnostné služby sú jednoznačne v pohotovosti", aby sa pokúsili zabrániť budúcim útokom, tvrdí Anne le Huérouová, francúzska expertka na postsovietske konflikty.

AFP poznamenala, že po vražde francúzskeho učiteľa Samuela Patyho čečenským utečencom v októbri 2020 Rakúsko skutočne vytvorilo špeciálnu jednotku na boj proti extrémizmu a „paralelným spoločnostiam“ v rámci tamojšej čečenskej komunity.

Mesiac po vražde Patyho zažila Viedeň vôbec prvý islamistický útok, keď predpokladaný sympatizant džihádistov zabil štyroch ľudí. Bezpečnostné zložky si vyslúžili kritiku za zlyhanie pri sledovaní dotyčného.

V decembri 2021 si Rakúsko prenajalo let na deportáciu desiatich ľudí do Ruska, pričom sa chválilo svojou „efektívnou spoluprácou“ s Moskvou.

Rakúska vláda pre AFP priznala, že v súčasnosti sú „štyria ruskí štátni príslušníci vo väzbe a čakajú na deportáciu“.

Napriek tomu, že komerčné lety s Ruskom sú zastavené v dôsledku sankcií na Moskvu pre vojnu na Ukrajine, vyhostenie týchto osôb je podľa rakúskeho ministerstva vnútra aktuálne.

Mučenie v Groznom

„Radšej sa tu zabijem, než by som sa mal vrátiť," povedal Nazujev. Tvrdil, že zostal hendikepovaný po tom, ako ho pred útekom z Čečenska mučili elektrickými šokmi.

Moskva síce neustále uisťuje európske vlády, že s čečenskými exulantmi poslanými späť do Ruska sa bude zaobchádzať spravodlivo, niekoľkí návrat neprežili alebo zmizli. Iných mučili alebo odsúdili na základe obvinení, ktoré boli podľa ľudskoprávnych organizácií „vymyslené“.

Minulý mesiac ruská skupina na ochranu práv Memorial, ktorú Moskva medzitým zakázala, kritizovala Francúzsko za to, že zatváralo oči pred smrťou 20-ročného Dauda Muradova. V decembri 2020 ho Francúzi poslali späť do Ruska, pretože ho považovali za bezpečnostné riziko.
Koncom minulého roka ho previezli do Grozného, kde ho mučili. Jeho príbuzným vo februári 2022 oznámili, že je mŕtvy. Nedostali telo ani výsledky pitvy, dodal Memorial.

Vražda vo Viedni

No ešte viac ako extradície sa čečenskí exulanti obávajú atentátnikov, ktorých Kadyrov posiela s cieľom likvidovať svojich odporcov v exile.

Rakúske súdy podozrievajú čečenského vodcu z toho, že sa podieľal na vražde jedného zo svojich odporcov, ktorého zastrelili vo Viedni v roku 2009. Umar Israilov totiž kritizoval Kadyrovova za nedodržiavanie ľudských práv.

Právnička obete Nadia Lorenzová pre AFP uviedla, že prípad jej „stále nedáva spávať“. Tvrdí, že „korešpondencia medzi rakúskymi súdmi a Grozným“ umožnila vrahom presne určiť miesto, kde žil jej klient.

Niekoľko dní pred vraždou Israilova úrady odmietli poskytnúť tomuto Čečencovi policajnú ochranu napriek tomu, že ho niekto sledoval na ulici.
Prípad pritiahol pozornosť, pričom prokurátori boli presvedčení, že príkaz na vraždu vydal čečenský vodca.

Podľa manželky obete Kadyrov telefonoval jej manželovi dvakrát predtým, než ho zastrelili. Žiadal, aby sa okamžite vrátil do Ruska.
Kadyrovova rola však nebola nikdy úplne prešetrená, pretože Moskva ignorovala výzvy Viedne o pomoc pri vyšetrovaní.

Čečenská aktivistka Rosa Dunajevová trvá na tom, že kadyrovovci sú zodpovední aj za ďalší zásah vo Viedni v júli 2020, ako aj za podobné vraždy v Lille vo Francúzsku začiatkom rovnakého roka i v Istanbule v roku 2011.

Obťažovanie

„Médiá vytvárajú dojem, že sme zapojení do zločinu a náboženského extrémizmu, ale veľká väčšina Čečencov žije v strachu a už nechce mať nič spoločné s politikou,“ vyhlásila Dunajevová na jednom z pravidelných protestov proti deportáciám.

Mnohí Čečenci sú však v Rakúsku dobre integrovaní, ako napríklad šampión v džude Šamiľ Borčašvili, ktorý minulý rok získal bronzovú medailu na olympijských hrách v Tokiu.

Alebo Zelimchan Kazan, 19-ročný mladík, ktorého meno AFP pre jeho bezpečnosť zmenila. Narodil sa v Rakúsku a nikdy nebol v Čečensku. Študuje programovanie a založil už dva startupy.

„Pracujem a mám všetko, čo potrebujem, ale necítim sa na 100 percent bezpečne,“ povedal tento fanúšik zmiešaných bojových umení (MMA).

„Neviem, ako by mi prešli veci, ktoré môže urobiť rakúsky tínedžer. Pre mňa by to bol rozsudok smrti,“ poznamenal. Mal na mysli deportáciu do Ruska.

Kazan nemá žiadne ruské doklady. V Rakúsku, kde sa narodil, má povolenie na pobyt, ale nemôže tam byť naturalizovaný, a to pre prísne zákony o štátnej príslušnosti.

A život mu to len komplikuje. Spomenul, že policajti v civile ho zastavia „tri alebo štyrikrát do mesiaca“ a kontrolujú mu doklady.

„Niektorí mi nadávajú v nádeji, že zareagujem násilne,“ dodal.

Všetci čečenskí utečenci, s ktorými AFP hovorila, uviedli, že sa cítia byť terčom polície. Sú presvedčení, že aj ten najmenší konflikt by mohol viesť k ich deportácii.

Vlani v júli súd uznal za vinných niekoľkých rakúskych policajtov z fyzického napadnutia Čečenca. Incident totiž zachytili bezpečnostné kamery, poznamenala AFP.

Kadyrov a vymývanie mozgov

Kazan musí taktiež odolávať kadyrovovcom, ktorí sa predvádzajú s veľkými autami a chvália sa. Keď ich uvidí, stiahne si kapucňu, aby sa ho na nič nepýtali.

Aktivistka Dunajevová je rovnako znepokojená tým, aký vplyv má Ramzan Kadyrov, ktorý má obrovské množstvo fanúšikov na sociálnych sieťach, na mladých Čečencov narodených v Európe. „Keď ich nezabíja, vymýva im mozgy a snaží sa ich obrátiť proti Západu.“

Čečenci hovoria aj o obchodovaní s kokaínom, ktorý ničí životy mladých mužov. Tí nevidia budúcnosť a sú ľahkou korisťou mafiánskych klanov. Ženy sa zas sťažujú, že ich „veľkí bratia“ im obmedzujú slobodu.

Niektorí Čečenci, nahnevaní na diskrimináciu, ktorej čelia v Rakúsku, upadnú do pasce charizmatického Kadyrova a sú ľahkou potravou pre jeho mačistické pózovanie na sociálnych sieťach. Rozdeľuje tak rodiny, ktoré utiekli z jeho zovretia.

„Režim sľubuje aj dobré kariérne vyhliadky pre mladých Čečencov vzdelaných v Európe, ktorí sa vrátia do svojej vlasti,“ uviedla expertka Anne le Huérouová. „Propaganda proti homosexuálom, ktorá oslavuje mužnosť, môže byť tiež atraktívna“ pre niektorých Čečencov ponorených do bojovej mytológie krajiny, dodala.

APF v závere uvádza, že Kadyrov vyslal do boja na Ukrajinu približne 1 000 Čečencov, ale existujú aj takí Čečenci, ktorí bojujú po boku Ukrajincov.

Ďalšie dôležité správy

JB 1 Moskva - Čečenský regionálny líder Ramzan Kadyrov sa usmieva pred vystúpením ruského prezidenta Vladimira Putina s výročným prejavom o stave krajiny v Moskve 1. decembra 2016. FOTO TASR/AP 
Chechen regional leader Ramzan Kadyrov smiles prior to President Vladimir Putin's annual state of the nation address in the Kremlin in Moscow, Russia, Thursday, Dec. 1, 2016. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

Zelenskyj, vyjdi von a vzdaj sa, inak ťa čaká smrť! pohrozil Kadyrov