Podľa izraelskej tlače požiadavku podpísali ministri zahraničných vecí Francúzska, Británie, Španielska, Talianska, Belgicka, Švédska, Malty, Rakúska, Írska, Portugalska, Slovinska, Maďarska, Fínska, Dánska, Holandska a Luxemburska.
Podpísaní ministri upozorňujú, že už v roku 2013 krajiny únie odporučili predchodkyni Mogheriniovej jasne označovať výrobky pochádzajúce z židovských osád ležiacich na Západnom brehu Jordánu. Ministri to stále považujú za dôležitý krok k uplatneniu dlhodobej únijnej politiky k Palestíne.
„Trvajúce rozširovanie nelegálnych izraelských osád na okupovanom palestínskom území a na ďalších územiach, ktoré Izrael obsadil vo vojne v roku 1967, ohrozuje nádej na dosiahnutie spravodlivej mierovej dohody,“ stojí v liste.
Označovaním produktov tak európsky zákazník bude jasne informovaný o tom, ktorý tovar je z Izraela, a ktorý z územia Palestínčanov, pokračujú ministri.
EÚ sa o zavedenia tohto opatrenia snaží niekoľko rokov. Predchodkyňa F. Mogheriniovej Catherine Ashtonová kampaň zastavila v roku 2013 na žiadosť amerického ministra zahraničia Johna Kerryho, ktorý sa vtedy snažil obnoviť mierové rozhovory medzi Izraelom a Palestínčanmi. Tieto rokovania boli vlani v marci prerušené a od tej doby sa k skupine podporujúcej bojkot tovaru z osád pripojili ďalšie únijné krajiny.
List sformuloval belgický minister zahraničia Didier Reynders. Belgicko vlani v auguste vydalo usmernenia, podľa ktorých sa musí na domácom trhu objaviť jasné označenie, aké výrobky alebo potraviny pochádzajú zo Západného brehu alebo z východného Jeruzalema a Golanských výšin, teda z územia zábrany Izraelom v roku 1967.
F. Mogheriniová pri nástupe do funkcie jasne povedala, že sa chce venovať tiež agende izraelsko-palestínskych mierových rozhovorov.