Diskusiám v rámci tohtoročného Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose dominovala téma ekonomického rastu či jeho nedostatku vo väčšine vyspelých krajín. Jedna krajina však zažiarila viac než ostatné, píše spravodajský portál CNBC.
Indii sa „nadmieru darí“, povedal počas záverečného panelu guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda a poukázal na výzvy, ktorým čelia susedia na Srí Lanke, v Bangladéši či Pakistane.
Aj keď bolo toto nadšenie pre Indiu sčasti vytvorené umelo, krajine sa v rámci najväčších svetových ekonomík podarilo zažiariť. Niet sa čo čudovať, keďže Európa momentálne čelí potenciálnej recesií a Spojené štáty zas trápi spomalenie ekonomického rastu.
Medzinárodný menový fond predpovedá, že HDP Číny v roku 2023 vzrastie o 4,4 percenta, čím prekoná tempo celosvetového rastu. Na Indiu, ktorej HDP by malo vzrásť o 6,1 percenta, to však stačiť nebude.
Centrum pre hospodársky a podnikateľský výskum (CEBR) sa domnieva, že India by dokonca mohla predbehnúť aj Nemecko a Japonsko a stať sa tak v nadchádzajúcom desaťročí treťou najväčšou ekonomikou sveta. Do roku 2035 by mala údajne dosiahnuť hranicu desiatich biliónov dolárov.
Niekoľko výkonných zástupcov neindických spoločností vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Nokia Pekku Lundmarka v rámci summitu WEF vyzdvihlo Indiu ako jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov.
Šéf firmy Ericsson Börje Ekholm dodal, že krajina svoju infraštruktúru rozvíja rapídnym tempom.
„V súvislosti so 4G sú na veľmi dobrej ceste, no teraz budujú aj 5G a oveľa rýchlejšie,“ prezradil Ekholm s tým, že India bude čoskoro disponovať najlepšou digitálnou infraštruktúrou mimo Číny.
Jednou z ďalších ambícií Indie je stať sa celosvetovým centrom výroby čipov, keďže Západ čoraz viac znepokojuje vlastná závislosť od Taiwanu.
Aj napriek chvále niektorí analytici tvrdia, že nedávny nárast kapitálových tokov Indie je do veľkej miery výsledkom relatívnej stability v porovnaní s nestálosťou v iných oblastiach. V prípade zmeny vonkajších faktorov by sa teda toky mohli spomaliť.