Venezuela je už niekoľko rokov v hlbokej kríze, podľa odhadu parlamentnej finančnej komisie sa ekonomika v prvom štvrťroku prepadla medziročne o dvanásť percent.
Metro v Caracase nemá peniaze nielen na cestovné lístky, ale ani na personál. Vagóny jazdia niekoľko dní neupratané a metro používajú aj zlodeji či podomoví predavači. V krajine je nedostatok všetkého, vrátane základných potravín a liekov, a inflácia je taká vysoká, že v niektorých oblastiach prešli na výmenný obchod. Státisíce Venezuelčanov emigrovali kvôli ekonomickej kríze, ale aj kvôli autoritárskemu režimu prezidenta Nicolasa Madura.
Spojené štáty a podnikatelia
Okrem nedostatku potravín a základných tovarov sa Venezuelčania stretávajú s nedostatkom elektriny, na severozápade krajiny v štáte Zulia trvajú výpadky prúdu niekedy aj pol dňa.
Venezuelská opozícia aj mnoho ekonómov kritizujú Madurovu vládu, že priviedla krajinu do hlbokej ekonomickej krízy svojou socialistickou hospodárskou politikou.
Vláda sa tiež nedokázala vyrovnať s hlbokým prepadom svetových cien ropy, na ktorej je venezuelská ekonomika závislá asi z 95 percent. Podľa vlády môžu za krízu Spojené štáty, opozícia a bohatí podnikatelia, ktorí tak podľa nej chcú dosiahnuť pád Madurovej vlády.