Štatistiku holokaustu tvoria tisícky individuálnych ľudských tragédií, z ktorých každá si zaslúži osobitnú pozornosť a osobitnú zmienku. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu (2. augusta). Zároveň vyzvala na zmenšovanie priestoru pre nenávisť. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
„Boli to konkrétne ľudské osudy predkov a príbuzných ľudí, ktorí sú našimi spoluobčanmi. A ktorí sa aj v tomto čase stretávajú s tým, s čím by sa už stretnúť nemali – s ponižovaním, slovnými a fyzickými útokmi pre svoj etnický pôvod. Žiaľ, sme opäť svedkami, aké jednoduché je zneužiť predsudky na podnecovanie nenávisti, ktorá môže nabrať, ako vieme z minulosti, až obludné rozmery,“ skonštatovala prezidentka.
Zmenšovanie priestoru pre nenávisť je podľa Čaputovej spoločnou povinnosťou. „Zmenšujme ho, prosím, ľudskosťou, vzájomným rešpektom a snahou o porozumenie. Aby sa už nikdy niečo podobné ako bol rómsky holokaust nemohlo zopakovať voči akejkoľvek skupine ľudí. Nezabúdajme,“ vyzvala.
Prezidentka poukázala na príbehy o otrockej práci mužov v pracovných táboroch, ktorí stavali priehrady a železničné trate či príbehy Rómov z južných častí krajiny, ktorých naložili do vagónov a odviezli do koncentračných táborov. Upozornila tiež na masové popravy na etnickom princípe alebo popravy, ktoré boli odplatou za pomoc partizánom v odboji na sklonku vojny, ale aj mučenie ľudí v Kremničke, Kováčovej, Nemeckej, Zvolene, Krupine a v obciach Lutila, Čierny Balog, Ilija a Tisovec.
Pamätný deň rómskeho holokaustu si európska verejnosť pripomína 2. augusta, keď došlo k likvidácii najväčšieho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. V noci z 2. na 3. augusta 1 944 nacisti v plynových komorách zavraždili 2 897 rómskych mužov a žien. Celkový počet rómskych obetí druhej svetovej vojny predstavuje 300-tisíc až 500-tisíc osôb.
Denník Stredoeurópana: Všetci naši Rómovia a predzvesť búrky