Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok vetovala zákon o profesionálnych náhradných rodičoch. Dôvodom sú niektoré ustanovenia zákona, ktoré sú podľa jej názoru v rozpore s ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

„Nemám pochybnosti, že schválený zákon sleduje správny cieľ upraviť právne vzťahy pri vykonávaní práce profesionálneho náhradného rodiča a chrániť pritom záujem dieťaťa. Dôvodom môjho veta sú však niektoré ustanovenia zákona, ktoré sú podľa môjho názoru v rozpore s ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd,“ priblížila prezidentka.

Info o náboženskej príslušnosti

Upozornila, že zákon vyžaduje od záujemcov o prácu náhradného rodiča a ďalších osôb v spoločnej domácnosti informáciu o náboženskej príslušnosti, národnosti a materinskom jazyku pre zachovanie náboženskej a národnostnej identity dieťaťa.

„Získavanie takýchto osobných informácií považujem za neprimeraný zásah do súkromného a rodinného života, ktorý je v úplnom rozpore s praxou v pracovnoprávnych vzťahoch, kde sa vyslovene zakazuje. Zákonodarca pritom presvedčivo nepreukázal, že iba náhradní rodičia s rovnakou náboženskou a národnostnou príslušnosťou ako má dieťa dokážu zabezpečiť podmienky v súlade s najlepším záujmom dieťaťa na formovanie jeho identity,“ dodala hlava štátu.

Obavu vyvoláva subjektivita úradov

Podľa prezidentky pritom nie je zrejmé, ako by boli tieto dáta vyhodnocované a obavu preto vyvoláva subjektivita úradov pri praktickom rozhodovaní. „Profesionálni rodičia už predtým museli prejsť prísnym výberom a splniť množstvo kritérií, ktorými preukázali schopnosť byť náhradnými rodičmi a dodatočné kritérium náboženskej príslušnosti ich už z tejto roly nemôže diskvalifikovať alebo ju inak ohroziť,“ tvrdí Čaputová.

Zákon z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR mal vyriešiť povinnosti, odmeňovanie, predpoklady na výkon práce, špecifiká pracovného pomeru, ale aj ostatné náležitosti pracovnoprávnych vzťahov profesionálnych náhradných rodičov. Právnu normu 4. októbra schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi všetkých 133 prítomných poslancov. Súčasné postavenie profesionálneho náhradného rodiča je podľa návrhu neudržateľné a spôsobuje problémy zamestnancom aj zamestnávateľom.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k referendu o predčasných volieb v Bratislave v pondelok 12. septembra 2022. Prezidentka Zuzana Čaputová vypíše referendum týkajúce sa predčasných volieb minimálne s jednou otázkou. Či bude mať referendum dve otázky, bude závisieť od Ústavného súdu SR, na ktorý sa obráti. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Posun účinnosti súdnej reformy považujem za nevyhnutný, uviedla Čaputová