Čaplovičovo laškovanie

Honoré de Balzac svojho času povedal, že lekári sú dobrí na to, aby pacienta nejako zabavili, kým ho príroda vylieči. Niečo podobné sa dá povedať aj o ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Je dobrý na to, aby učiteľov a zamestnancov škôl nejako zabavil, kým sa premiér s ministrom financií rozhodnú, ako naložia s ich platovými požiadavkami.

D. Čaplovič viackrát zopakoval, ako veľmi sa mu páči fínsky model školstva. No vždy dodal, že „na Slovensku by sme tento model nemohli realizovať, pretože oni majú dostatok financií, pretože tam sa nekradne, nekupčí a tie peniaze skutočne idú z veľkej časti do tých oblastí vo verejnom záujme, ako je školstvo“.

Také vyjadrenie muselo učiteľov zaujať. Normálne by totiž minister videl veci v obrátenom garde – pretože chceme školstvo, aké majú vo Fínsku, vláda musí oveľa viac ako doteraz zapracovať na tom, aby sa tu nekradlo a nekupčilo, aby peniaze mohli ísť do oblastí vo verejnom záujme. Vládu zasa musela zaujať samozrejmosť, s akou jeden z jej členov priznal, že sa tu kradne a kupčí tak bezbreho, že chýbajú peniaze aj na školstvo.

Po jednodňovom štrajku učiteľov dostal minister otázku, či nájde zdroje na to, aby sa ich platy zvýšili o požadovaných desať percent. Odpoveď D. Čaploviča bola nezabudnuteľná: „Neviem, odkiaľ to mám zobrať. Od invalidov? Od dôchodcov? Od detí?“ Ako keby sa tým vyčerpávali všetky možnosti, odkiaľ je možné získať zdroje. Pretože dva dni po štrajku šéfovia Smeru prestali predstierať, že tu ide o niečo iné ako o to, čo bude politickou prioritou vlády, reči zainteresovaných členov kabinetu sa zmenili.

Ministri Ján Richter a Peter Kažimír na čaplovičovskú demagógiu nenabehli. Aj samotný D. Čaplovič si rýchlo spomenul na to, že jeho požiadavka na zvýšenie platov pedagogických pracovníkov už mesiac a pol leží na stole šéfa rezortu financií. Zdá sa, že vláda nechce protestujúcim povedať, že nedostanú nič, ale hodlá s nimi vyjednávať o každom percente navyše.

Čaplovičovo laškovanie

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Pretože učitelia a ich odbory nie sú ani zďaleka takí tvrdí hráči, ako boli nemocniční lekári a ich odborové združenie, výsledný kompromis nemusí byť pre vládu príliš bolestný. Veľmi bolestné bude pre sestry a pôrodné asistentky, keď zistia, že na zvýšenie platov iných profesií prostriedky sú, iba pre ne nie sú, lebo je vraj protiústavné, keď sa prijme zákon o zvýšení platov sestier, ktorý nebol finančne krytý. Existuje pri deficitnom štátnom rozpočte niekto, kto o sebe môže povedať, že práve jeho finančný nárok je finančne krytý?

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 37/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár