Konzervatívci premiéra Davida Cameron budú vďaka nečakanému volebnému úspechu mať v 650-člennom parlamente väčšinu 330 kresiel. Opozičná Labouristická strana Eda Milibanda sklamala a v pléne bude iba 232 poslancov.
Na treťom mieste skončila stredoľavicová separatistická Škótska národná strana, ktorá bude mať okolo 56 poslancov. Doteraz tretia najsilnejšia strana v britskom parlamente a súčasť Cameronovej vlády Liberálni demokrati získala osem kresiel. Účasť sa pohybovala na úrovni 66 percent.
Cameron potvrdil referendum
Úradujúci britský premiér D. Cameron po úspechu vo voľbách zopakoval svoj prisľúb vypísať referendum o ďalšom zotrvaní krajiny v EÚ. Líder konzervatívcov taktiež potvrdil zámer posilniť postavenie Škótov, ktorí v minuloročnom referende na jeho radosť odmietli nezávislosť od vlády v Londýne.
Podľa jeho slov je v pláne čo najskoršie naplnenie sľubu o posilnení právomocí škótskych orgánov.
D. Cameron chce zostaviť vládu čo najskôr, na čo dostal v piatok mandát od kráľovnej Alžbety II. Stane sa tak prvým predsedom britskej vlády pozostávajúcej výlučne z konzervatívcov za uplynulých 20 rokov. Naposledy ním bol John Major.
Existencia Spojeného kráľovstva je ohrozená, varoval Clegg
Šéf britských liberálnych demokratov a vicepremiér Nick Clegg oznámil rezignáciu z čela strany. V prejave pred televíznymi kamerami k voličom povedal, že musí zo zlých výsledkov parlamentných volieb vyvodiť dôsledky.
V roku 2010 získali liberálni demokrati 57 kresiel a prvýkrát sa stali vládnou stranou, keď vstúpili do koalície s konzervatívcami. Vo štvrtok však bolo zvolených len osem liberálnědemokratických poslancov.
Prepadlo sa viacero ministrov, N. Clegg si svoje kreslo v Sheffielde však uhájil. V piatok oznámil, že po volebnej prehre celej strany odstupuje a že sa budú konať voľby nového šéfa strany.
Liberálni demokrati, ktorých voliči boli v roku 2010 ľavicovější ako stúpenci labouristov, doplatili na vládnutie v koalícii, ktorá presadzovala hlboké rozpočtové škrty. Zrejme najväčší problém si spôsobili, keď porušili predvolebný sľub nezvyšovať školné na univerzitách, ktoré sa nakoniec strojnásobilo.
N. Clegg varoval, že liberalizmu sa v Európe v súčasnosti nedarí dobre a že v Británii je na vzostupe nacionalizmus. „Ak nebudeme mať silné a štátnicke vedenie, je vážne ohrozená existencia samotného Spojeného kráľovstva,“ povedal N. Clegg.
Aj líder britskej euroskeptickej Nezávislej strany Nigel Farage oznámil odchod z pozície lídra hnutia. Urobil tak v dôsledku neúspechu jeho strany vo štvrtkových voľbách. V nich UKIP získala iba jedno kreslo, pričom samotný europoslanec N. Farage sa členom britského zákonodarného zboru nestane. Odchodom z funkcie tak naplnil svoj predvolebný sľub.
Známy odporca EÚ však nevylúčil svoju opätovnú kandidatúru na líderský post na jesennom sneme hnutia.
Zlý volebný výsledok bude s najväčšou pravdepodobnosťou stáť funkciu aj lídra opozičnej Labouristickej strany Eda Milibanda. Ten v piatok na svojom konte na sieti Twitter prevzal plnú zodpovednosť za porážku.