Cameronov bruselský debakel je hrozbou pre britskú ekonomiku

David Cameron Zdroj: SITA/AP

„EÚ je naším najväčším exportným trhom a zostáva základom našej ekonomickej budúcnosti,“ vyhlásil generálny riaditeľ CBI John Cridland. „Naše členstvo podporuje pracovné miesta, zrýchľuje hospodársky rast a posilňuje našu medzinárodnú konkurencieschopnosť,“ dodal.

Cridland dôrazne odmietol názor niektorých konzervatívcov, že Británii by na udržanie súčasnej ekonomickej pozície stačila určitá forma pridruženia k EÚ. „Alternatívy plného členstva by jednoducho nefungovali. Boli by sme viazaní pravidlami, ktoré by sme nemohli ovplyvniť,“ vyhlásil.

Britský premiér David Cameron vlani prisľúbil, že v roku 2017 uskutoční referendum o členstve Veľkej Británie v EÚ, ak jeho konzervatívci na budúci rok vyhrajú parlamentné voľby. Teraz sa podľa Financial Times objavili obavy, že odchod Británie z EÚ by mohol urýchliť neúspech Cameronovho úsilia o zablokovanie nominácie luxemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera na funkciu predsedu Európskej komisie.

Podľa šéfa labouristickej opozície Eda Milibanda predstavuje Cameron v dôsledku svojej porážky v Bruseli „reálne nebezpečenstvo“ pre britskú ekonomiku. Miliband v príspevku do denníka The Sunday Times uviedol, že premiérov „debakel“ pri Junckerovej nominácii priblížil Britániu k odchodu z EÚ a ohrozil tak tri milióny pracovných miest a desaťtisíce podnikov.

Aktualizované 30. júna 2014 o 6.45:

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble podľa denníka Financial Times označil odchod Británie z EÚ za „nepredstaviteľný“. Dodal, že Berlín urobí všetko, čo je v jeho silách, aby Britániu v EÚ udržal.

„Z hľadiska histórie, politiky, demokracie a kultúry je Británie pre Európu nenahraditeľná,“ vyhlásil Schäuble. Zároveň upozornil, že Londýn patrí medzi najvýznamnejšie finančné centrá sveta.