Posledný rok a pol prezidentovania chce Ivan Gašparovič zasvätiť tomu, že nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Teraz, keď v politike končí, sa opäť správa tak, ako keď v nej začínal. Kedysi to robil pre šéfa HZDS, teraz pre seba.
Štvrtý senát Ústavného súdu minulý týždeň odmietol sťažnosť Dobroslava Trnku, neúspešného kandidáta na post generálneho prokurátora, pre jej „zjavnú neopodstatnenosť“. Teraz už nie je na Ústavnom súde sťažnosť, ktorá by spochybňovala, že J. Čentéš bol zákonne zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora. Napriek tomu prezident odkázal, že až keď Ústavný súd rozhodne o všetkých podnetoch, ktoré sa týkajú voľby generálneho prokurátora, „teda aj o podnetoch pána Čentéša a skupiny poslancov“, až potom „rozhodne o vymenovaní alebo nevymenovaní pána Čentéša“. I. Gašparovič sa nespráva ako hlava právneho štátu, ale ako hlava pomazaná, ktorej kapric je nad akýkoľvek zákon.
Ak doteraz mali výhovorky I. Gašparoviča, prečo si nesplnil ústavnú povinnosť, aspoň vetchý právny základ, po odmietnutí sťažnosti D. Trnku prišiel aj o poslednú právnu zásterku. Zostala len holá osobná nevraživosť voči J. Čentéšovi, ktorá veľmi pripomína jeho nevraživosť voči Františkovi Gauliederovi. Pred pätnástimi rokmi ako člen HZDS zašiel I. Gašparovič až tak ďaleko, že odmietol rešpektovať záväzné rozhodnutie Ústavného súdu. Teraz sa spolieha na to, že sa bude môcť skryť za jedno jeho nerozhodnutie.
Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška
Návrh poslancov, aby Ústavný súd podal výklad, čo má prezident robiť, keď dostane návrh na vymenovanie kandidáta do funkcie generálneho prokurátora, je pridelený sudcovi spravodajcovi Sergejovi Kohutovi. V tomto prípade sa dá očakávať, že spravodajca pripraví vec tak, aby plénum o návrhu rozhodlo v dohľadom čase. Iné je to v poslednom prípade. Sťažnosť J. Čentéša bola 9. novembra 2011 pridelená sudcovi spravodajcovi Ľubomírovi Dobríkovi. Keď sa v podobnej veci sťažoval D. Trnka, sudca spravodajca Peter Brňák pripravil podklady tak rýchlo, že súd po dvadsiatich dňoch prijal sťažnosť na ďalšie konanie. To, čo P. Brňák stihol za 20 dní, robí Ľ. Dobrík už temer tristo dní a ešte stále nie je s „prácou“ hotový. Ak bude rovnako „usilovný“ďalších 19 mesiacov, I. Gašparovič môže až do konca svojej prezidentúry opakovať, že J. Čentéša nevymenoval, lebo v jednej veci Ústavný súd ešte nerozhodol.
Ústavní činitelia, ktorí zneužijú svoje postavenie, aby zvoleného kandidáta zbavili jeho práva, lebo nechcú dovoliť, aby prokuratúra dostala legitímneho šéfa, nie sú hodní úcty, ale opovrhnutia.
Ilustrácia - Danglár