Predseda vlády Petr Fiala predstúpil počas tohtotýždňovej plenárky pred poslancov Európskeho parlamentu. Predstavil témy a priority predsedníctva Českej republiky v Rade EÚ. Predsedníctvo prevzalo od Francúzska a o pol roka ho odovzdá Švédsku. Priority českého predsedníctva otočila ruská invázia na Ukrajinu hore nohami. V úlohe moderátora bude teraz Česko hľadať kompromisy nevyhnutné na upokojenie rozvírenej hladiny spôsobenej ruskou agresiou v susednej krajine.

„Tesne za hranicami Európskej únie prebieha vojna. Klasický konvenčný konflikt, o ktorom si mnohí z nás mysleli, že je v Európe už minulosťou. Ale okrem konvenčnej vojny vedie Rusko aj hybridnú vojnu. Úmyselne vyvoláva utečeneckú vlnu, využíva energetické suroviny ako svoju zbraň a cielenými útokmi na infraštruktúru vyvoláva potravinovú krízu,“ povedal hneď v úvode svojho prejavu Petr Fiala. Práve týmto výzvam musí čeliť Európska únia. Ale spoločne, prízvukoval český premiér.

„Naše hodnoty nie sú samozrejmé a treba ich denne hájiť. Hodnoty, za ktoré dnes Ukrajinci umierajú, sú hodnotami, ktoré hájil aj jeden zo zakladateľov moderného českého štátu prezident Václav Havel. A práve jeho inšpiratívna esej z roku 1996 nás priviedla k mottu nášho predsedníctva, ktoré znie „Európa ako úloha“, pripomenul. Petr Fiala zároveň poďakoval členským štátom, že aj keď to nebolo pre nikoho jednoduché, pristúpili na uvalenie sankcií voči Rusku. Opakovane vyzdvihoval dôležitosť jednotného postupu voči agresorovi.

Európan v centre pozornosti

Hlavnou úlohou v nasledujúcom období bude podľa premiéra Fialu nájsť jednotnú a silnú zhodu na takých opatreniach, ktoré negatívne vplyvy súčasných kríz na občanov EÚ čo najviac zmiernia. Jednou z kľúčových priorít je energetická sebestačnosť a bezpečnosť. Tu sa spájajú dve veci dohromady. „Sme si vedomí urgentnosti európskeho riešenia a budeme na ňom ako predsedajúca krajina pracovať, ale súčasne patríme k tým európskym krajinám, ktoré čelia najväčším rizikám a ktoré sú najmenej energeticky zabezpečené. Máme vysokú mieru závislosti na ruskom plyne i na ruskej rope a sme si dobre vedomí toho, čo by znamenalo, keby Rusko skutočne zatiahlo kohútiky a prestalo by dodávať plyn, ale súčasne o to viac sme si vedomí toho, ako veľmi dôležitý je spoločný európsky postup a solidarita," povedal na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkami komisie a parlamentu český premiér.

„Chcem preto skutočne poďakovať Európskej komisii (toto nie je žiadna zdvorilostná veta) za jasné kroky, ktoré na čele s jej predsedníčkou robí pri zaisťovaní alternatívnych zdrojov energie, alternatívnych dodávok LNG plynu i pri príprave krízových plánov. Ako už Uršula povedala, jednotlivé krajiny robia maximálne možné kroky, aby sa na zimu pripravili. Česká republika má napríklad v tejto chvíli naplnené zásobníky plynu na 70 percent, čo sme nikdy v histórii nemali. Ako vnútrozemská krajina ale máme množstvo nevýhod. Je nám úplne jasné, že pokiaľ nebude spoločná koordinácia dodávok, tak práve vnútrozemské štáty nemajú žiadnu šancu si s tým samy poradiť."

Český premiér kládol počas svojho prejavu najväčší dôraz na to, aby politici neignorovali obavy svojich obyvateľov z nejasnej budúcnosti. „Pokiaľ ide o politické dosahy, čelíme vo všetkých európskych krajinách obrovským spoločenským problémom. Ľudia sú znepokojení rastúcimi cenami energií, potravín, pohonných hmôt, ako aj infláciou, ktorá dosahuje v niektorých krajinách aj 30-ročné maximá."

„Ako by to nemohlo viesť k nepokojom? Samozrejme, obavy sú na mieste a my ich musíme brať veľmi vážne, inak by sa nám mohlo ľahko stať, že by sme neuspeli v našom boji s populistami a extrémistami, ktorý naprieč Európou vedieme. A práve preto kladiem veľký dôraz na to, že musíme naše ciele zladiť," povedal a konkretizoval, že členské štáty musia mať na pamäti v prvom rade sociálny zmier. „V opačnom prípade dopadneme zle," varoval Petr Fiala.
„Pretože inflácia, nedostupnosť energií alebo potravinová kríza sú hrozby, ktorým musíme čeliť a musíme im čeliť najlepšie spoločne. Verím, že v tomto bude tak Rada, ako aj Európsky parlament v zhode."

Aj Československo má s Ruskom neblahú skúsenosť

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej prichádza české predsedníctvo v čase ruskej agresie voči susednému zvrchovanému štátu presne v pravú chvíľu. Pripomenula paralelu s okupáciou niekdajšieho Československa sovietskymi vojskami v roku 1968 a vyzdvihla statočný odpor obyvateľov, ktorý prirovnala k súčasnému odporu Ukrajincov proti ruským okupantom. „Ťažko si dokážem predstaviť krajinu, ktorá by bola vhodnejšia pre predsedníctvo v Rade EÚ ako Česko,“ vyhlásila šéfka exekutívy.

Utečenecká kríza a povojnová obnova Ukrajiny

Ruská agresia viac či menej ovplyvňuje všetky štáty Európy. Medzi jej priame dôsledky patrí aj najmasívnejšia utečenecká vlna od skončenia druhej svetovej vojny. Ako premiér informoval, Česká republika je jednou z krajín s najväčším počtom ukrajinských utečencov na počet obyvateľov. „Tí tvoria cez 3,5 percenta našej populácie," spresnil. „S ruskou imperiálnou politikou máme aj svoju trpkú skúsenosť. Vieme, čo dokáže agresívna politika Ruska. Česká republika je preto presvedčená, že politická aj vojenská podpora Ukrajiny zo strany EÚ je bytostným záujmom celej Únie so zásadným vplyvom na ďalšiu budúcnosť kontinentu," pripomenul.
Petr Fiala zdôraznil, že ako predsedajúca krajina bude Česko apelovať na silný a jednotný postoj voči Rusku, ako aj na maximálnu asistenciu členským štátom pri poskytovaní vojenskej podpory Ukrajine alebo pri vyrovnaní sa s následkami migračnej vlny. Ďalšou dôležitou úlohou českého predsedníctva bude aj príprava povojnovej obnovy Ukrajiny. 

Energetická bezpečnosť

Súčasná kríza podľa českého premiéra naplno odhalila, nakoľko je pre budúcnosť EÚ mimoriadne dôležité zaistiť si nezávislosť od krajín, ktoré ohrozujú globálnu bezpečnosť. Reč je o ruskom plyne, rope a uhlí.

České predsedníctvo sa preto zameria na otázky energetickej bezpečnosti a na urýchlenú implementáciu REPowerEU, ktorého významnou súčasťou je aj diverzifikácia zdrojov. „Sme pripravení pracovať na koordinácii zásob plynu pred nadchádzajúcou zimou. Podporujeme dobrovoľné spoločné nákupy podľa modelu, ktorý sa osvedčil už počas covidovej krízy. Pri tom všetkom musíme mať na pamäti, že sa čoskoro môžeme ocitnúť v situácii, keď bude viac ako inokedy potrebná solidarita medzi členskými štátmi. Nesmieme zabúdať ani na budovanie energetickej odolnosti EÚ prostredníctvom rozvoja energetickej infraštruktúry. Musíme zároveň podporovať všetky domáce bezemisné zdroje energie, pretože majú dôležitú úlohu pri zaistení tak energetickej bezpečnosti EÚ, ako aj plnení klimatických cieľov," vysvetlil.

Petr Fiala je presvedčený, že dlhodobý cieľ dekarbonizácie európskej energetiky ide do veľkej miery ruka v ruke s krátkodobým cieľom derusifikácie dodávok energií. V tejto súvislosti pripomenul, že každý členský štát musí mať možnosť zvoliť si taký energetický mix, aký jeho podmienkam najviac vyhovuje a pomocou ktorého je schopný splniť tak klimatické ciele, ako aj zbavenie sa závislosti od ruských dodávkach energií.

Posilnenie európskej bezpečnosti a obranyschopnosti

Vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu je pre EÚ kľúčové posilnenie európskej bezpečnosti a obranyschopnosti. „Budeme pracovať na posilnení európskej spolupráce pri budovaní obranných kapacít členských štátov. Urgentné je aj doplnenie vojenských zásob v súvislosti s pomocou, ktorú jednotlivé členské štáty poskytujú Ukrajine. Za nevyhnutný považujeme aj rozvoj európskeho obranného priemyslu, vrátane investícií do zníženia technologickej závislosti na nedôveryhodných krajinách. V dlhodobom horizonte potom budeme pracovať na uľahčení spoločných nákupov vojenského materiálu."

Európa musí byť priemyselný a technologický líder

Ďalšou prioritou českého predsedníctva je strategická odolnosť európskej ekonomiky. Už pandémia covidu odhalila niektoré slabiny európskej ekonomiky, prílišnú jednostrannú závislosť na niektorých krajinách. Kľúčom k európskemu líderstvu je podľa Fialu dobre fungujúci vnútorný trh bez zbytočných administratívnych prekážok, ktorý posilní konkurencieschopnosť európskych firiem.
„Dôležitá bude digitalizácia a automatizácia európskeho priemyslu, ktorý opäť musí byť lídrom v inováciách, vývoji a hlavne využívaní nových technológií. Do oblasti strategickej odolnosti európskej ekonomiky patrí aj potravinová bezpečnosť. Vďaka spoločnej poľnohospodárskej politike sa EÚ stala potravinovo sebestačnou. Vojna na Ukrajine má však vplyv aj na túto oblasť a EÚ na to musí reagovať."

Ochrana demokracie

Ronald Reagan kedysi vyhlásil, že sloboda nie je nikdy ďalej ako jednu generáciu od svojho zániku. „Ja dodávam, že to isté môžeme povedať o demokracii. Preto je kľúčová odolnosť demokratických inštitúcií voči vonkajším aj vnútorným hrozbám. To je naša piata a posledná priorita," vyhlásil.

„Budeme preto vždy dôsledne podporovať dodržiavanie a posilňovanie slobôd, základných ľudských práv a európskych hodnôt."
Petr Fiala na záver skonštatoval, že niet žiadnych pochýb o tom, že nás čaká neľahké obdobie, a to nielen s ohľadom na krízu spôsobenú ruskou agresiou na Ukrajine.

„Nesmieme preto zabúdať ani na tých občanov, na ktorých bude mať kríza zásadný sociálny dosah. Nesmieme zabúdať na chudobných. Môžem vás ubezpečiť, že aj týmto otázkam sa v rámci predsedníctva chceme a budeme systematicky venovať," uzavrel predseda vlády.

Ďalšie dôležité správy

Český premiér Petr Fiala v Európskom parlamente
Neprehliadnite

Prvý úspech českého predsedníctva: Jadro a plyn dostali od europoslancov zelenú nálepku