„Pokiaľ ide o samotnú výšku odmeny pre advokáta na úrovni 77 miliónov eur, bola neprimeraná a nikdy by som nesúhlasil s jej vyplatením. S vyrokovanou sumou 17,6 milióna eur nie som spokojný,“ povedal v tom čase minister. Podľa jeho názoru by mala byť odmena na úrovni 1 percenta, maximálne 2 percent zo súdenej sumy, čo by predstavovalo úroveň zákonnej tarify.
Ako pokračuje kauza „nechutnej“ odmeny, za akú ju označil premiér Robert Fico? Advokátska kancelária Bžána už vystavila faktúru spoločnosti MH Manažment.
„V tejto chvíli môžeme potvrdiť, že advokátska kancelária JUDr. Radomíra Bžána už vystavila faktúru za právne služby vo výške približne 12,5 milióna eur,“ informovala TREND.sk Scarlett Filipovičová z MH Manažment. To znamená, že od 17,6 milióna eur si už odpočítal sumu, ktorú mu MH Manažment už vyplatil na základe zmluvy o právnom zastupovaní.
Previerka zmlúv
Minister hospodárstva nedávno požiadal všetky rezortné organizácie a akciové spoločnosti s účasťou štátu, aby ho informovali, či majú uzatvorené platné zmluvy s vysokou podielovou odmenou. „Tie mala výhradne spoločnosť MH Manažment,“ informoval hovorca Maroš Stano.
Rezort hospodárstva tvrdí, že chce problém právnych služieb a zastupovania riešiť systémovo. „V plnej miere bude rešpektovať návrhy rezortu spravodlivosti, ako to navrhli poslanci na mimoriadnej schôdzi NR SR,“ podotkol v tejto súvislosti M. Stano.
Nezávisle od toho minister P. Žiga pripravuje opatrenia, ktoré vylúčia opakovanie takejto situácie v prípade odmeny advokáta. Ministerstvo hospodárstva čaká na právnu analýzu, či sú zmluvy s tromi advokátskymi kanceláriami vôbec platné, pretože účinnosť a platnosť zmluvy je podmienená zverejnením celého zmluvného vzťahu zákonom stanoveným spôsobom.
Niektorí právnici tvrdia, že v rozpore so zákonom sú všetky tri rámcové zmluvy s kanceláriami Ecker a Kán, Ak Radomír Bžán a Bohunický a Dvorecký. Boli totiž zverejnené bez príloh, tým podmienka ich účinnosti podľa zákona nebola splnená a teda rámcové zmluvy a nestali účinnými a po uplynutí troch mesiacov od ich uzatvorenia sa má za to, že ani nikdy neboli uzavreté.
Dňa 12.októbra bolo odvolané staré vedenie spoločnosti MH Manažment a nastúpilo nové vedenie, ktoré sa primárne okrem riadneho zabezpečenia chodu spoločnosti zaoberá aj posúdením všetkých zmlúv, vrátane tých, ktoré sa netýkajú právnych služieb.
Aký názor má na to nové vedenie MH manažment a ako bude postupovať?
Spoločnosť MH Manažment zadala vypracovanie nezávislej právnej analýzy, či sú zmluvy s tromi advokátskymi kanceláriami vôbec platné. Očakávame výsledky tejto analýzy a zároveň aj stanovisko ministerstva spravodlivosti k danej veci, o ktoré požiadalo ministerstvo hospodárstva. Na základe týchto výsledkov stanovíme ďalší postu,“ dodala S. Filipovičová.
Koniec MH Manažmentu?
Úlohou spoločnosti MH Manažment, ako právneho nástupcu Fondu národného majetku SR, na ktorú prešli všetky práva a povinnosti, je ukončiť procesy, ktoré vyplývali z privatizácie.
Štátna akciová spoločnosť MH Manažment, ktorá je právnym pokračovateľom Fondu národného majetku, možno bude zrušená, a to ešte v tomto volebnom období. Pripustil to minister P. Žiga s tým, že spoločnosť má len 14 zamestnancov a nemal by byť preto problém presunúť majetok spoločnosti na iné orgány štátnej správy, či už na MH SR, Ministerstvo financií, alebo na ministerstvo zdravotníctva. Následne by vo firme MH Manažment zostali už len súdne spory. Zatupovanie štátu v arbitrážnych konaniach by mohlo po dohode prevziať ministerstvo spravodlivosti.
V súčasnosti má MH Manažment majetkovú účasť v 53 obchodných spoločnostiach, plní úlohy súvisiace s dobehom procesu bezodplatných prevodov cenných papierov od fyzických osôb.
„Spoločnosť MH Manažment je účastníkom nielen v exekučných a konkurzných konaniach, ale je aj účastníkom v takmer 50 súdnych konaniach. Uvažovať o čase, kedy budú tieto súdne konania ukončené, by bola zo strany vedenia spoločnosti čistá špekulácia,“ pripomenula S. Filipovičová.