Sú nahrávky objavené v trezore Mariána Kočnera použiteľné pre ďalšie vyšetrovanie a dokazovanie v kauze Gorila?
Ide o to, či nahrávky v trezore pána Kočnera sú identické s tými, o ktorých rozhodoval v minulosti Ústavný súd SR. To nikto nevie. Ak by to tak bolo, nemohli by sa použiť v procesnom dokazovaní, keďže ÚS skonštatoval v tejto súvislosti porušenie ústavnosti. Nikto však nevie, či sa bavíme o tých istých odposluchoch, pretože ich bolo podľa všetkého oveľa viac.
Aká je cesta zistiť súlad medzi tým, o čom rozhodoval ÚS, a tým, čo našli policajti v Kočnerovom trezore?
To bude úloha polície, aby porovnali tieto dve veci. Nedá sa vôbec vylúčiť, že ten USB kľúč obsahuje aj odposluchy, ktoré boli získané legálne. V tejto chvíli sú to však len domnienky, polícia to musí preveriť.
Množstvo transakcií z Gorily už vyšetrovatelia preverovali na základe prepisu, ale nevedeli dokázať, že išlo naozaj o úplatky a korupciu. Zmení na tom niečo objav samotných nahrávok?
Jednoznačne sa na to odpovedať nedá. Ale údaje z tej nahrávky by sa mohli spárovať so skoršími zisteniami vyšetrovateľov o konkrétnych finančných prevodoch. Následne by to mohlo viesť k tomu, čo je v praxi trestných súdov najťažšie - vyvodenie celej trestnej zodpovednosti z nepriamych dôkazov, ktoré vytvárajú jeden logický ucelený celok, ktorý nemá žiadnu medzeru.
Ak teda znalecké dokazovanie potvrdí, že tie nahrávky sú pravé, môže to priniesť posun vo vyšetrovaní Gorily?
Rozhodne by to mal byť posun. Je to relevantná informácia. Ale kvalita toho posunu bude závisieť od toho, čo už je zistené vo vyšetrovacích spisoch a či sa existujúce indície potvrdia. Nemali by sme zabúdať ani na nález ústavného súdu, lebo pravosť nahrávok ešte neznamená ich zákonný spôsob získania. Je to delikátna situácia aj vzhľadom k tomu, že už odvtedy uplynulo veľmi veľa času.
Celý rozhovor s bývalým predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom si budete môcť prečítať v najbližšom čísle týždenníka TREND 50/2018.