Gerhard Schröder bol v nominovaný do predstavenstva ruského štátneho energetického gigantu Gazprom. Schrödera a ďalších kandidátov na zozname zverejnenom vo vyhlásení spoločnosti Gazprom musí ešte potvrdiť na poste valné zhromaždenie akcionárov v júni.
Napriek zhoršujúcim sa vzťahom medzi Nemeckom a Ruskom je už Schröder predsedom predstavenstva ruského ropného gigantu Rosnefť. A je tiež vo výbore akcionárov kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, ktorý vybudoval Gazprom.
Obhajca Kremľa
Prokremeľský postoj bývalého kancelára často rozhneval Berlín, pričom obavy z ruskej invázie na Ukrajinu tento hnev ešte zvýšili.
Schröder nedávno obhajoval rozhodnutie Moskvy zhromaždiť ruských vojakov na ukrajinskej hranici. Súčasný nemecký kancelár Olaf Scholz musel verejne ubezpečiť, že ho jeho predchodca v súčasnej kríze neovplyvní.
„Nepýtal som sa ho na rady, ani mi ich nedal,“ povedal Scholz, ktorý má tento mesiac navštíviť Kyjev a Moskvu, aby prediskutoval krízu na rusko-ukrajinskej hranici.
Privilégiá exkancelára v ohrození
Oznámenie o Schröderovom chystanom angažmáne v Gazprome spôsobilo nevôľu aj v radoch strany Kresťanskosociálnej únie (CSU), ktorá tvorí spolu so sesterskou stranou Kresťanskodemokratickej únie (CDU) najväčšiu opozičnú silu v nemeckom parlamente. Poslanec Stefan Müller vyzval, aby bol bývalý kancelár zbavený privilégií, ktoré mu po skončení funkcie podľa zákona patria.
„Ten, kto sa nechá platiť autokratmi, nepotrebuje peniaze od nemeckých daňových poplatníkov," povedal Müller. Dodal, že by bol pre zavedenie pravidiel ohľadom toho, v akých oblastiach sa bývalí kancelári smú angažovať.
Kritické slová prišli aj od liberálnych slobodných demokratov (FDP), ktorí spolutvoria súčasnú nemeckú vládnu koalíciu. Poslankyňa liberálnej FDP Marie-Agnes Strack Zimmermannová po piatkovom vyhlásení Gazpromu vyzvala, aby boli Schröderové privilégiá ako bývalého kancelára spochybnené. A na sociálnej sieti Twitteri ho obvinila, že „ubližuje“ krajine.
Netrie biedu
Bývalým kancelárom štát platí po odchode z funkcie v Berlíne kanceláriu s personálom. Náklady na neho sa podľa nemeckých médií pohybujú okolo pol milióna eur ročne. Ako bývalý kancelár a bývalý premiér Dolného Saska poberá Schröder okrem dôchodku aj rentu 8 700 eur mesačne. Jeho celkový majetok, ktorého väčšiu časť získal lobistickou činnosťou po odchode z politiky, sa odhaduje na 20 miliónov eur.
Lobista v Putinových službách
„Slúži ako figový list na ospravedlnenie agresívneho postupu ruskej vlády voči Ukrajine a Európskej únii," povedal denníku Handelsblatt poslanec za vládne hnutie Zelených Dieter Janecek. Schöder je podľa neho dobre platený lobista v Putinových službách.
Nemecko v energetike úzko spolupracuje s Moskvou, pričom 55 percent plynu pre svoju spotrebu dováža z Ruska. Berlín chce teraz rozvíjať výstavbu terminálov na skvapalnený plyn, aby znížil svoju energetickú závislosť od Ruska.
Gerhard Schröder bol nemeckým kancelárom v rokoch 1998 až 2005 a v rokoch 1999 až 2004 predsedom Sociálnodemokratickej strany SPD.