Keď sa David Solomon v roku 2018 stal výkonným riaditeľom americkej banky Goldman Sachs, rozhodol sa zmeniť jej celkový obraz. Niekdajší techno dídžej od začiatku tvrdil, že sa finančnú inštitúciu bude snažiť modernizovať a demystifikovať.

Zmeny aj kritika

Zmeny, ku ktorým sa Solomon rozhodol pristúpiť, zahŕňali zrušenie formálneho dress codu v niektorých divíziách banky, plány na diverzifikáciu, ale takisto založenie spoločnosťou sponzorovaného účtu na sociálnej sieti Instagram, upresňuje portál Business Insider. Banka si tiež za jeden zo stanovených cieľov určila väčšiu transparentnosť voči investorom.

A hoci boli viaceré z týchto zmien prijaté pozitívne, Solomon musel od nástupu na riaditeľskú stoličku prestížnej investičnej banky čeliť aj viacerým vlnám kritiky. Tie sa týkali napríklad finančných strát pri vydávaní kreditných kariet a poskytovaní iných bankových služieb, čo v roku 2022 vyústilo do tretej reštrukturalizácie Goldman Sachs.

Masívny odlev partnerov

Viaceré hlasy kritizujú aj líderský štýl, akým David Solomon finančnú inštitúciu riadi, pričom poukazujú najmä na odchod vyše dvoch stoviek partnerov banky od jeho nástupu do funkcie. Solomon však svoj štýl riadenia a transformáciu Goldman Sachs obhajuje. Koniec koncov, v jeho prospech hovoria aj čísla. Akcie Goldman Sachs pod jeho vedením vzrástli, a to aj napriek tvrdším podmienkam na finančných trhoch, čo mu umožnilo získať podporu akcionárov aj členov predstavenstva banky.

Na margo partnerských odchodov Solomon uviedol, že nie sú vyššie ako v minulosti. Dodal, že aby bolo možné udržať ich na určitej úrovni, každé dva roky sa musí zmeniť 60 až 80 partnerov. Analýza však ukázala, že odchodov pod Solomonovým vedením je viac, než sa pôvodne predpokladalo. Jedným z dôvodov, prečo tomu tak môže byť, je zvýšená konkurencia zo strany hedžových a súkromných fondov.

Náročné, ale stále najlepšie podmienky

Hoci David Solomon pristúpil v rámci Goldman Sachs k viacerým zmenám, niektoré veci v banke zostávajú nemenné. Ide napríklad o prácu priamo z kancelárie alebo vyčerpávajúce 100-hodinové pracovné týždne. Napriek tomu, že ide o náročné podmienky, ku ktorým sa počas pandémie pridalo aj zrušenie bezplatného vstupu do fitnescentra, zamestnanci uvádzajú, že Goldman Sachs stále patrí k tým inštitúciám na Wall Street, ktoré ponúkajú najlepšie výhody.

Získať prácu v Goldman Sachs, udržať si ju a postupovať v kariérnom rebríčku, je navyše poriadne náročne. Banka totiž každý rok prepúšťa päť percent najmenej efektívnych zamestnancov. Nehovoriac o tom, že v tomto roku prepustili tritisíc z nich z dôvodu znižovania nákladov.

Prestíž banky

Banka Goldman Sachs však naďalej zostáva populárna, a to ako medzi nádejnými bankármi, tak aj možnými budúcimi klientami. Popýšiť sa môže svojimi dlhodobými obchodnými výsledkami, medzi ktoré patrí aj tohtoročná úloha vedúcej bankovej inštitúcie pri akvizícii Pioneer Natural Resources spoločnosť Exxon v hodnote 60 miliárd dolárov.

Viaceré tohtoročné povýšenia tiež naznačujú, že banka pod Solomonovým vedením plánuje naďalej investovať do získavania bankárskych talentov. Čísla z trhu práce napovedajú, že Goldman Sachs je top destináciou pre ašpirujúcich bankárov. Dostať sa do štruktúr banky však nie je jednoduché. Dokonca aj samotného Davida Solomona totiž najprv dvakrát odmietli.

Ďalšie dôležité správy

KK14 New York - Na archívnej snímke z 13. decembra 2019 v New Yorku logo Goldmanu Sachs na newyorskej burze. Zisk Goldman Sachs sklamal očakávania Wall Street a akcie banky oslabili. Zisk Goldman Sachs Group sa v 3. kvartáli 2019 prepadol o 27 %. Dôvodom boli slabé príjmy z poradenstva pri fúziách a akvizíciách a z prvotných emisií akcií (IPO). FOTO TASR/AP 
FILE - In this Dec. 13, 2016, file photo, the logo for Goldman Sachs appears above a trading post on the floor of the New York Stock Exchan
Neprehliadnite

Goldman Sachs pre nespokojných zamestnancov vyčlení 690 miliónov dolárov navyše