Polícia v Minsku zadržala bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu. Ten ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva verejne podporil minuloročné protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Vo štvrtok o tom informoval portál Belsat.eu.

Leščeňa bol zadržaný spolu s ďalšími zástupcami opozičnej platformy Schod. Bieloruské úrady vykonali domové prehliadky u viac ako 30 delegátov tejto platformy. Prehľadali aj Leščeňov byt. Následne ho zadržali a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko 20. júla počas stretnutia s bieloruskými diplomatmi varoval, že tí, ,,ktorí nebudú stáť pri národe, krajine a prezidentovi, pocítia následky svojho konania", napísal Belsat.eu.

Lukašenko
Neprehliadnite

Nikdy som nebol diktátor, tvrdí Lukašenko rok po voľbách

Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa v auguste 2020 vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po prezidentských voľbách.

,,Som solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť," uviedol Leščeňa vo videu zverejnenom na portáli YouTube.

Z postu veľvyslanca na Slovensku rezignoval 18. augusta 2020. Lukašenko Leščeňu z postu oficiálne odvolal 24. augusta 2020. Leščeňa bol v rokoch 2002 až 2006 Lukašenkovým asistentom pre zahraničnopolitické a zahraničnoekonomické záležitosti.

Na jeho zadržanie regovali viaceré osobnosti

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) považuje za ,,absolútne neprijateľné", aby boli diplomati perzekvovaní len za vyslovenie svojho názoru.

Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (Za ľudí) považuje, podobne ako Kollár, za neprijateľné prenasledovanie a kriminalizovanie predstaviteľov bieloruskej opozície, občianskej spoločnosti, médií, ako aj bežných občanov. ,,Slovensko podporuje občanov Bieloruska, zvlášť tých, ktorí sa ozvali ako prví proti nedemokratickému režimu. Volám po tom, aby bieloruské úrady neprenasledovali svojich občanov, aby boli politickí väzni prepustení a aby boli dodržiavané základné ľudské práva a slobody," skonštatovala pre TASR.

 Nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek považuje Leščeňa za slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. ,,Stretol som sa s ním osobne, poznám ho ako slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. Vedel, že ho to bude stáť zamestnanie. Že skončí v cele, to je už smutným dôkazom paranoje a pomstychtivosti režimu, ktorý drží aktuálne vo väzbe vyše 600 politických väzňov - tým prečíslil mnohé bývalé komunistické režimy vo východnej Európe," reagoval pre TASR Valášek.

KK28 Minsk - Na snímke ľudia, prevažne seniorky, kráčajú počas opozičného zhromaždenia 19. októbra 2020 v Minsku. Prívrženci opozície z radov bieloruských seniorov sa v pondelok zišli na protestnom pochode ulicami Minska. V centre mesta sa konalo aj zhromaždenie dôchodcov sympatizujúcich so súčasným bieloruským vedením na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. FOTO TASR/AP
People, most of them elderly women, walk during an opposition rally in Minsk, Belarus, Monday, Oct. 19, 2020. The elderly
Neprehliadnite

V Bielorusku pred výročím protestov polícia podľa tlače zatýka a zastrašuje ľudí

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) v reakcii na jeho zadržanie uviedol, že bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je neprípustná. Blanár pre TASR uviedol, že nepozná dôvody zatknutia bývalého veľvyslanca, ale akákoľvek bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je podľa neho neprípustná. ,,Každá vládna moc, ktorá nedokáže vládnuť hodnotovo a presvedčiť ľudí o svojej kompetentnosti, sa uchyľuje k takýmto praktikám, ako je to, bohužiaľ, v súčasnosti aj na Slovensku," doplnil podpredseda parlamentu.

Zatknutie Leščeňu dokazuje podľa podpredsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Petra Kmeca (nezaradený), že prezident Alexandr Lukašenko volí cestu ďalšej konfrontácie a izolácie svojej krajiny voči zvyšku Európy. ,,Veľvyslanca Leščeňu poznám veľa rokov, je to veľmi skúsený diplomat, ktorý vždy dôsledne obhajoval bieloruské národné záujmy v zahraničí. Z osobných stretnutí som nadobudol dojem, že každé jeho odporúčanie alebo stanovisko (aj keď kritické), malo za cieľ posilniť postavenie Bieloruska doma aj v zahraničí," reagoval pre TASR. ,,Je poľutovaniahodné, že prezident Lukašenko sa zbavuje takýchto odborníkov, bez ktorých bude veľmi ťažké udržať stabilitu, prosperitu a spoločenskú integritu v Bielorusku," doplnil.