Bývalí ministri zdravotníctva kritizujú reformu nemocníc a ambulantného sektora, ktorú schválila Národná rada. Systém podľa nich potrebuje reformu, ale nepáči sa im jej finálna podoba.
Uhliarik: Aj v regiónoch je potrebné zvládnuť infarkt
Ivan Uhliarik si myslí, že reforma nerešpektuje geografické a regionálne špecifiká Slovenska a nezohľadňuje nedostatočný ambulantný sektor. Myslí si, že ide o hazardovanie so zdravím obyvateľov niektorých regiónov.
Uhliarik a Drucker: Štát v tretej vlne pandémie zlyhal, prevláda politika nad odbornosťou
„Aj v regiónoch je potrebné zvládnuť infarkt, úraz či pôrod, a to sa takouto narýchlo ušitou reformou od zeleného stola nemusí dať zabezpečiť," uviedol pre TASR. Obáva sa zahltenia veľkých centier malými výkonmi, čo povedie k predĺženiu čakacích dôb. Bez posilnenia ambulantného sektora môže podľa neho dôjsť k zásadnému zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Drucker: Nepodporujem chaos a výstrely
Tomáš Drucker podporuje reformy, ktoré zlepšia výsledky v zdravotníctve, reálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta, ale nie chaos. „Nepodporujem chaos a výstrely, ktoré lepšie výsledky nezaručia, iba zväčšia práve mieru chaosu a nijak nezlepšia dostupnosť zdravotníctva pre občanov," povedal pre TASR Drucker.
Drucker: Reforma nemocníc je návrat k socialistickému riadeniu. Vytvára podhubie pre korupciu
Schválené zmeny podľa neho viac krivia súčasný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ministerstvu zdravotníctva Drucker vyčíta, že nevyužilo systém zdravotných poisťovní, ani nenavrhlo, či chce zdravotné poisťovne zrušiť. Vláda by podľa neho mala najskôr riešiť zlepšenie ambulantného sektora, ktorý je dnes pre pacientov vzdialený, a mnohokrát práve preto zbytočne končia v nemocniciach.
Kalavská: Reforma sa do praxe nepretaví
Andrea Kalavská (na snímke) pripomenula personálnu aj finančnú poddimenzovanosť rezortu, nemocnice sú podľa jej slov po materiálno-technickej stránke v katastrofálnom stave a cesta pacienta nie je zadefinovaná. Reformu zdravotníctva považuje za potrebnú, má ale obsahovať jasné pravidlá a adekvátne financie.
„Obávam sa však, že reforma zostane len na papieri a do praxe sa nepretaví. Zase zvíťazí populizmus nad efektívnym riešením krízy. Prijatá reforma dáva ministerstvu veľkú moc, a tým aj priestor na jej zneužitie. To, aká vo finále bude, závisí od vykonávacích predpisov," uviedla pre TASR Kalavská. Pripomína, že treba komunikovať s regiónmi, odborníkmi, všímať si analýzy, dáta, odbornosť a nie politiku.
Reforma, ktorú za jej pôsobenia na ministerskom kresle navrhovala, bola podľa jej slov viac trhová, pravicová a dávala dôraz na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Raši sa obáva dostupnosti zdravotnej starostlivosti
Richard Raši vidí v schválenej reforme rušenie akútnych lôžok v regiónoch. Obáva sa zhoršenia zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti.