Rastúce úrokové sadzby a vysoká inflácia výrazne zasiahli činnosť európskych stavbárov. Dôsledkom toho je, že byty sa v eurozóne stavajú pomaly. Výstavba klesá najrýchlejším tempom od začiatku pandémie, informuje agentúra Bloomberg.
Rastúce náklady na pôžičky po bezprecedentnom zvýšení sadzieb Európskej centrálnej banky v minulom roku znížili dopyt po nových hypotékach, no klesli aj ceny nehnuteľností a v kombinácii s vyššou infláciou sa výrazne zvýšili náklady na výstavbu nových domov. Index manažérov nákupu v stavebníctve v eurozóne HCOB, ktorý sleduje celkovú aktivitu v sektore, mierne klesol z júlových 43,5 na 43,4 v auguste, čo je zatiaľ najnižšia úroveň v tomto roku. Dostal sa teda ešte nižšie pod hranicu 50, ktorá oddeľuje rast od poklesu.
Bytová výstavba podľa prieskumu klesala najrýchlejším tempom od apríla 2020, zatiaľ čo komerčná výstavba a infraštruktúra takisto klesli, no nie až tak výrazne. Pokles celkovej výstavby bol najstrmší v Nemecku, ale nevyhol sa ani Francúzsku a Taliansku. „Na výstavbu v eurozóne nie je vhodný čas,“ povedal hlavný ekonóm Hamburg Commercial Bank Cyrus de la Rubia. „V ťažkej situácii sa ocitli najmä spoločnosti zamerané na sektor bývania,“ dodal.
Veľa zlých správ
Pokles stavebnej činnosti, ktorá tvorí približne deväť percent produkcie eurozóny, ešte viac oslabí vyhliadky pre ekonomiku bloku. Ekonómovia varujú, že v druhej polovici roka hrozí recesia. Ceny bývania v eurozóne klesli v prvom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,9 percenta, čo je prvý pokles za viac ako desať rokov. Priemerná úroková sadzba novej hypotéky na dobu určitú na minimálne desať rokov sa podľa ECB viac ako zdvojnásobila z 1,32 percenta na začiatku minulého roka na 3,45 percenta v júli.
Stavebné spoločnosti v auguste prepúšťali už šiesty mesiac po sebe, čo odráža pokračujúci pokles dôvery na budúci rok. Skupiny podnikateľskej loby vyzvali nemeckú vládu, aby zasiahla a pomohla krízou zasiahnutému stavebnému priemyslu po vlne platobnej neschopnosti, ktorá postihla mnohých významných developerov v krajine. Niekoľko nemeckých developerov sa dostalo do insolvencie, medzi nimi tri komerčné realitné firmy Gerch, Centrum Group a Development Partner so sídlom v Düsseldorfe, ako aj Euroboden z Mníchova či norimberská Project Immobilien Gruppe. Veľkí majitelia nehnuteľností ako Vonovia a Aroundtown oznámili odpisy svojich portfólií nehnuteľností.
Náklady na výstavbu nových rezidenčných nehnuteľností v eurozóne vlani vzrástli o 11,5 percenta, čo je podľa Eurostatu najrýchlejšie zaznamenané tempo v rámci samostatného indexu cien výrobcov v tomto sektore. Produkcia v stavebnom sektore eurozóny sa v druhom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim znížila o 1,1 percenta po náraste o 2,6 percenta v prvom štvrťroku. Maloobchodné tržby v eurobloku klesli v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,2 percenta, čo podľa Eurostatu spôsobilo medziročný pokles na jedno percento.