Transgender osoby sú ľudia, ktorí sa cítia odlišne od pohlavia, s akým sa narodili. WHO tento stav už neoznačuje za duševnú poruchu, ale za rodovú nezhodu. Transgenderovým osobám to môže zjednodušiť proces zmeny pohlavia či žiadosti o zmenu mena, ku ktorým sa v niektorých krajinách vyžaduje potvrdenie od lekára.

Podľa doktorky Lale Sayovej z WHO bolo cieľom vyňatia transgenderového nesúladu zo zoznamu chorôb ukončenie stigmatizácie ľudí. Profesor klinickej psychiatrie Michael First z Kolumbijskej univerzity, ktorý WHO pri zostavovaní klasifikačného zoznamu pomáhal ako konzultant, sa domnieva, že WHO tak „vyšle veľmi silné posolstvo“ ľuďom, ktorí transsexuálov označujú za chorých.

Nová Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-11) obsahuje 55-tisíc kódov pre zranenia, choroby či príčiny smrti. Ide o akýsi spoločný jazyk, ktorý má uľahčiť prácu okrem iného lekárom či poisťovniam na celom svete. Zoznam bude predložený na budúci rok v máji na schválenie zhromaždeniu WHO, v ktorom sú zastúpené členské krajiny tejto organizácie.

Zatiaľ posledná Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) bola prijatá v roku 1992, od tej doby WHO k tomuto manuálu vydávala menšie či väčšie aktualizácie. Až v manuáli z roku 1992 WHO po desiatkach rokov vylúčila zo zoznamu chorôb homosexualitu.

Transgender osoby sa môžu identifikovať ako heterosexuálne, homosexuálne, bisexuálne alebo asexuálne. Protikladom termínu transgender je cisgender, teda osoba, ktorej rodová identita zodpovedá pohlaviu, s akým sa narodila.