Family offices sú voľne regulované subjekty, ktoré spravujú investície, daňové záležitosti a filantropickú činnosť superbohatých ľudí po celom svete. Počet týchto firiem sa za posledné dve desaťročia výrazne zvýšil, keďže miliardári k svojmu majetku pridali bilióny dolárov, píše agentúra Bloomberg.
Rast bohatstva spôsobil, že čoraz viac finančných expertov opúšťa inštitucionálne firmy a nastupuje do family offices. Podľa správy spoločnosti KPMG a náborovej firmy Agreus majú tieto súkromné spoločnosti v Spojených štátoch najvyšší počet hlavných investičných riaditeľov, ktorí ročne zarábajú minimálne jeden milión dolárov.
Túto sumu v Amerike zarobí zhruba 40 percent CIO riaditeľov family offices. V Ázii zarobí viac ako milión singapurských dolárov (740-tisíc amerických dolárov) iba 17 percent CIO. Milión eur v Európe ročne zarobí iba šesť percent investičných riaditeľov.
Celkový priemerný ročný príjem CIO v amerických neziskových organizáciách bol podľa správy University of Missouri z roku 2023 približne 800-tisíc dolárov. Američania sú ochotní si za kvalitu priplatiť, vysvetlil spoluzakladateľ spoločnosti Agreus Paul Westall. Family offices sú tu podľa neho v porovnaní s ostatnými kútmi sveta oveľa vyspelejšie. Často už totiž majú svoje skúsenosti s následkami, ktoré znižovanie nákladov prináša.
Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg žije približne tretina z 500 najbohatších ľudí sveta práve v Spojených štátoch. Zhruba 12 percent family offices zahrnutých do prieskumu spravuje viac než 5,1 miliardy dolárov. Štáty New York, Kalifornia a Texas sú najpopulárnejšími miestami pre zakladanie týchto subjektov.