Akciová burza v Istanbule tento rok už prilákala viac prvotných verejných ponúk akcií (IPO) ako oveľa väčšie burzy v Londýne, Frankfurte nad Mohanom či v Miláne. Pomohol jej k tomu rast záujmu drobných investorov o obchodovanie na akciovom trhu v čase, keď je záujem firiem o vstup na burzu celosvetovo slabý. Od začiatku tohto roka sa na istanbulskej burze uskutočnilo 30 prvotných verejných ponúk akcií a firmy z tohto predaja získali celkovo 1,9 miliardy dolárov. S odvolaním sa na údaje firmy Dealogic to napísal server denníka Financial Times (FT).

Istanbul sa vďaka objemu ponúk tento rok dostal medzi desať najväčších svetových miest pre IPO a predstihol oveľa väčšie burzové trhy v západnej Európe a Južnej Kórei. Úspech Turecka, ale aj ďalších rozvíjajúcich sa krajín, ako je Rumunsko a Indonézia, zdôrazňuje, ako sa mnohým veľkým západným burzám nedarí lákať veľké emisie. Firmy v Londýne z prvotných verejných ponúk akcií napríklad tento rok získali 976 miliónov dolárov a vo Frankfurte 1,1 miliardy dolárov.

Záujem drobných investorov

Turecko ťaží z toho, že čoraz vplyvnejšou časťou trhu sa stávajú drobní investori. Kým zahraničný kapitál sa z krajiny sťahuje kvôli nekonvenčnej hospodárskej politike prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, drobní investori sa obracajú k akciovému trhu v nádeji, že tam dosiahnu vysoké výnosy, ktoré by im kompenzovali dopady dlhodobej inflačnej krízy a prepadu tureckej líry.

Počet investorov do tureckých akcií sa podľa tureckého úradu pre reguláciu kapitálových trhov od začiatku roka 2019 zvýšil viac ako štvornásobne na 5,1 milióna. Podiel individuálnych investorov na celkovom vlastníctve akcií sa v tomto období zdvojnásobil a dosiahol 38 percent.

Záujem o akcie tiež poslal akciový trh nahor. Od začiatku minulého roka sa hodnota kľúčového istanbulského indexu BIST 100 zvýšila o 318 percent, v dolárovom vyjadrení o 104 percent, vyplýva z údajov spoločnosti FactSet. Nové firmy na trhu tiež prevažne zaznamenali vysoké zisky a index BIST IPO sledujúci firmy, ktoré vstúpili na trh v posledných dvoch rokoch, od začiatku minulého roka posilnil o viac ako 550 percent, ukazujú údaje spoločnosti Refinitív.

Zdroj peňazí pre firmy

Analytik istanbulskej investičnej banky ÜNLÜ & Co. Tunç Yildirim upozornil, že mnoho lokálnych investorov považuje akcie spolu s automobilom a domom za dôležitý spôsob ako uložiť svoje peniaze vo vysoko inflačnom prostredí. Objem obchodovania na miestnom trhu je preto teraz veľmi vysoký, a to prispieva k záujmu firiem o vstup na burzu.

Firmy tiež volia pre získanie peňazí akciový trh, pretože zmeny finančných a regulačných pravidiel v posledných rokoch mnohým skupinám skomplikovali prístup k bankovým úverom s rozumnou úrokovou sadzbou, upozorňujú riaditelia spoločností. Mnohé firmy, ktoré chcú ponúknuť akcie na burze v Turecku, sú tak domáce podniky orientované na maloobchod.

Ďalšie dôležité správy

KK5 Ankara - Priaznvici tureckého prezidenta a prezidentského kandidáta Recepa Tayyipa mávajú tureckými vlajkami v prezidentskom paláci v Ankare 28. mája 2023. Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Turecku sa stal úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan.  Týmto víťazstvom sa Erdoganovo doteraz 20 rokov trvajúce vládnutie Turecku predĺži do roku 2028. FOTO TASR/AP
Supporters of Turkish President and People's Alliance's presidential candidate Recep Tayyip Erdogan wave Turkish flags at the
Neprehliadnite

Turecko zvýšilo daň z pridanej hodnoty aj daň z bankových spotrebiteľských úverov