Federálny rezervný systém, ktorý v USA plní úlohu centrálnej banky, potrebuje zrýchliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb v rámci boja proti rastúcej inflácii. A môže to urobiť spôsobom, ktorý „nerozvíri" finančné trhy. Vyhlásil to v James Bullard, prezident Fedu v St. Louis, pre televíziu CNBC.
Podľa neho je v hre dôveryhodnosť Fedu. Po tom, čo spotrebiteľské ceny v USA v januári prudko vzrástli, najviac za 40 rokov, by mala centrálna banka zrýchliť svoje kroky a do júla zvýšiť referenčnú úrokovú sadzbu na 1 percento.
Miera inflácie v USA stúpa
Bullard, hlasujúci člen menového výboru Fed, vyvolal minulý týždeň ostrú reakciu trhov, keď vystúpil s podobnými komentármi o potrebe odstrániť stimuly, ktoré centrálna banka poskytla ekonomike počas pandémie ochorenia covid-19.
Index spotrebiteľských cien v USA v januári vyskočil medziročne až o 7,5 percent, čo bol jeho najväčší nárast od roku 1982.
source: tradingeconomics.com
J. Bullard skonštatoval, že tieto údaje zavŕšili štyri mesiace znepokojujúcich správ, ktoré naznačovali, že „inflácia sa v americkej ekonomike rozširuje a možno aj zrýchľuje."
Uviedol tiež, že sa pokúsi presvedčiť svojich kolegov z menového výboru o potrebe konať rýchlo, ale podriadi sa predsedovi Fedu Jeromeovi Powellovi.
Obmedzenie rastu cien
Ďalšie zasadnutie Fedu je naplánované na 15. až 16. marca a niektorí ekonómovia tvrdia, že centrálna banka by mohla dokonca agresívne zvýšiť kľúčový úrok o 50 bázických bodov, aby vyslala signál, že je odhodlaná obmedziť rast cien.