Emilian Gebrev, bulharský predajca zbraní odmieta, že by munícia zo skladov v českých Vrběticiach mala byť určená na vývoz na Ukrajinu. Českí vyšetrovatelia totiž majú pracovať s verziou, že členovia ruskej vojenskej rozviedky GRU plánovali výbuch munície až v Bulharsku. Cieľom mal byť práve Gebrev, ktorý mal dodávať zbrane na Ukrajinu. Informoval o tom portál idnes.cz.
Podľa premiéra Českej republiky Andreja Babiša vybuchla munícia predčasne. „Bol to útok na tovar, ktorý patril bulharskému zbrojárovi," povedal Babiš.
Babiš chce odtajnenie vyšetrovania výbuchov, prvý z nich bol podľa Hamáčka neplánovaný
„V období mesiacov pred výbuchmi v Českej republike, počas nich a najmenej jeden rok po nich spoločnosť EMCO neuskutočnila a ani neplánovala prepraviť majetok z dotknutých skladov, či už do Bulharska, alebo do akejkoľvek inej krajiny," odmieta v tlačovom vyhlásení Gebrevova spoločnosť EMCO, že by z Česka plánovala previezť muníciu na Ukrajinu. Spoločnosť tvrdí, že „doposiaľ žiadny vyšetrovací orgán nepožiadal EMCO o poskytnutie informácií v tejto záležitosti".
Ako uvádza idnes.cz podpísala EMCO podľa bulharských médií v roku 2014 s ukrajinskou vládou kontrakt na dodávky delostreleckej munície. Vysokopostavený ukrajinský bezpečnostný činiteľ potvrdil Rádiu Slobodná Európa, že Kyjev sa v roku 2014 snažil o Gebrevovu pomoc v boji proti proruským silám na východe Ukrajiny.
Obchodník so zbraňami Emilian Gebrev bol podľa bulharskej polície v roku 2015 terčom dvoch neúspešných pokusov o otravu, ktoré údajne vykonala ruská vojenská rozviedka GRU, uviedol český Respekt. Bulharské orgány prípad otvorili o tri roky neskôr s tým, že Gebrev bol otrávený zrejme rovnakou látkou, ktorú mali použiť ruskí agenti proti dvojitému agentovi Sergejovi Skripalovi v roku 2018. Obvinili vtedy troch rusky hovoriacich mužov z pokusu o vraždu. Jedným z podozrivých bol podľa ruského servera The Insider a medzinárodnej investigatívnej skupiny Bellingcat člen GRU známy pod falošným menom Sergej Vjačeslavovič Fedotov. V roku 2015 sa zdržiaval v Bulharsku, o tri roky neskôr sa objavil aj v Británii.